Якщо строк для прийняття спадщини пропущено

Як відомо, українським законодавством встановлено термін для прийняття спадщини на 6 місяців з моменту його відкриття. Однак часто так буває, що невдалий спадкоємець з тих чи інших причин не вкладається в строк і звертається до нотаріуса занадто пізно, в результаті чого отримує відмову. Що робити в таких випадках, куди звертатися, які причини пропуску вважаються поважними, а які – ні?

Отже, якщо Ви пропустили 6-місячний строк для прийняття спадщини, передусім … переконайтеся, що Ви його дійсно пропустили, тому що:

  • до 1 січня 2004 року діяла норма ст. 549 ЦК УРСР про прийняття спадщини шляхом фактичного вступу у володіння і управління спадковим майном – якщо Ви зробили таку дію (наприклад, живете в успадкованій квартирі), Ви вже прийняли спадщину;
  • у відповідності зі ст.1268 ЦКУ спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини вважається таким що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного терміну він не заявив про відмову від нього;
  • малолітня, неповнолітня особа, а також недієздатні громадяни та громадяни, дієздатність яких обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо протягом 6-місячного терміну їх батьки, усиновителі, опікуни з дозволу органів опіки та піклування не заявили про відмову від нього.

Якщо ж Ви не належите до жодної з перерахованих вище категорій і таки пропустили строк для прийняття спадщини, у Вас є наступні варіанти.

  1. З письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
  2. Якщо ж інші спадкоємці не дають своєї згоди, або їх взагалі немає, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є:

  • спадкоємці, що прийняли спадщину;
  • якщо немає спадкоємців, які прийняли спадщину – територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Залучати нотаріуса, нотаріальної контори в якості співвідповідачів або третіх осіб не потрібно, адже вони не є учасниками правовідносин з успадкування та зацікавленими особами.

    Важливо пам’ятати: якщо Ви вже написали в нотаріальній конторі заяву про відмову від права на спадщину, Ваші вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини не будуть задоволені, оскільки відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною (ч.5 ст.1273 ЦКУ).

Суд призначить додатковий строк для прийняття спадщини, якщо причини його пропуску були поважними. До таких належать причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини можуть бути:

  • тривала хвороба;
  • перебування спадкоємця тривалий час за межами України;
  • відбування покарання в місцях позбавлення волі;
  • перебування на строковій військовій службі у Збройних Силах України і т. д.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини не можуть бути:

  • юридична необізнаність щодо строку та порядку прийняття спадщини;
  • непоінформованість про наявність спадкового майна;
  • похилий вік, непрацездатність;
  • незнання про існування заповіту;
  • відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
  • несприятливі погодні умови і т.п.

Важливо пам’ятати: згідно з ч. 2 ст. 59 ЦПК обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наприклад, хвороба, перебування в іншому регіоні України у зв’язку з відрядженням чи службовою необхідністю не можуть підтверджуватися тільки показаннями свідків.

Якщо суд вважатиме причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними і позов буде задоволений, спадкоємцю буде призначений додатковий термін (період) протягом якого йому слід звернутися в нотаріальну контору і подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися прийнявшим спадщину.

  Зверніть увагу: повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено! Пропустивши додатковий термін, призначений судом, Ви втрачаєте право на спадщину остаточно.

Автор: Катерина Гутгарц
Джерело: Prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 18.07.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


один × 7 =

--


Календар публікацій

Липень 2013
П В С Ч П С Н
« Чер   Сер »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031