Обмеження волі як вид покарання

Обмеження свободи є новим видом кримінального покарання для вітчизняної правозастосовчої практики. Як відомо, цей вид покарання був введений чинним Кримінальним кодексом, який набрав чинності з 1 вересня 2001 р., що стало реальним відображенням євроінтеграційного курсу України у сфері гуманізації кримінального законодавства, переорієнтації його на застосування покарань, альтернативних позбавленню волі. Законодавче закріплення порядку виконання цього виду покарання остаточно було закріплено Кримінально-виконавчим кодексом України.

Багато хто до цих пір плутаює обмеження волі з позбавленням волі, однак це окремий вид покарання, передбачений ст. 51 КК України. Він є основним видом покарання і може бути призначений лише у випадках, передбачених санкцією статті Особливої ​​частини чинного КК України. Обмеження волі не може бути призначено неповнолітнім, вагітним жінкам і жінкам, які мають дітей до 14 років, інвалідам I і II груп, особам пенсійного віку, військовослужбовцям строкової служби.

Згідно зі ст. 61 КК, покарання у вигляді обмеження волі полягає в утриманні особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства, але в умовах здійснення за ним нагляду і з обов’язковим залученням до праці.

Згідно зі ст. 56 Кримінально-виконавчого кодексу засуджені відбувають покарання у виправних центрах, як правило, в межах адміністративно-територіальної одиниці, де знаходилося їх постійне місце проживання до засудження. Обмеження свободи як міра кримінального покарання призначається на строк від 1 до 5 років. У даному випадку засуджені не ізолюються від суспільства, як при позбавленні волі. Вони, звичайно, обмежені у свободі пересування, але це полягає в тому, що не можна залишати територію виправного центру і певну місцевість без дозволу адміністрації.

Обмеження волі може бути застосоване в порядку заміни невідбутої частини покарання іншим його видом. Так, особі, засудженій до позбавлення волі, суд з урахуванням її поведінки в період відбування покарання може замінити невідбуту частину покарання більш м’яким його видом – обмеженням волі в порядку ст. 82 КК.

Порядок і умови виконання покарання у вигляді обмеження волі регламентуються ст. 56-70 ДВК та Інструкцією “Про організацію порядку та умов виконання покарання у вигляді обмеження волі”, яка затверджена наказом державного департаменту України з питань виконання покарань № 27 від 5.03.2005.

Виконання покарання

Направлення в місця відбування покарання осіб, засуджених до обмеження волі, які на момент винесення вироку не знаходились під вартою, покладається на підрозділи кримінально-виконавчої інспекції за місцем проживання засуджених. Засуджені направляються до місця відбування покарання самостійно за рахунок держави. Кримінально-виконавча інспекція згідно з вироком суду вручає засудженому припис про виїзд до місця відбування покарання. У розпорядженні вказується місце і час прибуття засудженого, а також попередження про наслідки ухилення від виїзду у встановлений термін. Не пізніше 3 діб з дня одержання припису засуджений зобов’язаний виїхати до місця відбування покарання і прибути туди відповідно до вказаного в приписі терміну.

Якщо особи, засуджені до обмеження волі, перебувають під вартою, вони звільняються із слідчого ізолятора після набрання вироком законної сили. Адміністрація СІЗО вручає їм припис про виїзд до місця відбування покарання. У разі невиїзду без поважних причин засуджений затримується і направляється до місця відбування покарання в порядку, встановленому для засуджених до позбавлення волі. У разі неприбуття засудженого він оголошується в розшук.

Термін покарання обчислюється з дня прибуття особи до місця відбування покарання і постановки на облік у виправному центрі.

За правилами, передбаченими ст. 72 КК, в строк покарання зараховується час попереднього ув’язнення під вартою, а також час слідування під вартою до виправного центру при заміні невідбутої частини покарання у вигляді позбавлення волі обмеженням волі.

Ухилення від відбування покарання

Згідно зі ст. 390 КК України, самовільне залишення місця обмеження волі або злісне ухилення від робіт, або систематичне порушення громадського порядку або встановлених правил проживання, вчинені особою, засудженою до обмеження волі, карається позбавленням волі на строк до 3 років. Неповернення до місця відбування покарання особи, засудженої до обмеження волі, якій було дозволено короткочасний виїзд, після закінчення строку виїзду, карається обмеженням волі на строк до 2 років або позбавленням волі на той самий строк.

Неповернення до місця відбування покарання особи, якій було дозволено короткочасний виїзд, після закінчення строку виїзду, карається позбавленням волі на строк до 3 років. Злочин, передбачений ст. 390 КК України, є триваючим – воно починається з того моменту, коли засуджений повинен був з’явитися в місце обмеження свободи, і визнається закінченим з моменту повернення винного або його затримання. Незначне запізнення, в силу ч. 2 ст. 11 КК, не визнається злочином, передбаченим цією статтею.

Коментар

Олексій Бондаренко, заступник начальника ДПтС України

Згідно з чинним законодавством, за рішенням суду засудженому можна замінити невідбутий термін покарання більш м’яким (наприклад, обмеження волі). Ініціатором даної заміни виступає колонія. Якщо суд виносить відповідну постанову, засуджений відбуває подальше покарання у виправному центрі, куди його переводять у відповідному порядку. Виправний центр відрізняється тим, що ця установа відкритого типу, засуджені перебувають там не під озброєною охороною, а під наглядом, мають право вільного пересування і можуть виходити за територію централізованими групами у супроводі співробітників ВЦ. Вони також можуть вільно користуватися грошима у своїх потребах, мають право на короткочасні відпустки, які можуть проводити вдома, в колі сім’ї, користуються низкою інших можливостей, передбачених законом. Також за засудженим залишається право на застосування до них ст. 81 КК України (умовно-дострокове звільнення) – зрозуміло, якщо він не порушує порядок і має заохочення.

Автор: Анна Шульгіна
Джерело: Судово-юридична газета

Стаття опублікована у четвер, 15.08.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ 3 = шість

--


Календар публікацій

Серпень 2013
П В С Ч П С Н
« Лип   Жов »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031