Про перехід з одного виду пенсії на інший, про нюанси перерахунку пенсії різним категоріям пенсіонерів, і не тільки …

На запитання читачів відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

“Я – лікар-невропатолог вищої категорії, стаж роботи – 37 років, загальний стаж – 43 роки (з урахуванням навчання в інституті). Вийшла на пенсію в 2008 році, але продовжую працювати. Тоді, у 2008-му, мені нарахували пенсію 770 гривень. У 2010 році був зроблений перерахунок, і пенсія стала 1000 гривень. В останні 2 роки моя зарплата збільшилася на 50%, оскільки я отримую ще додаткові півставки за сумісництвом. Чи маю я право на перерахунок моєї пенсії, так як у березні виповнюється два роки з моменту останнього перерахунку? За які періоди буде враховуватися моя зарплата при новому перерахунку? “

Якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, воно має право на перерахунок пенсії. Однак варто знати, що він проводиться з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Це передбачено статтею 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Таким чином, якщо у вас є ці 24 місяці страхового стажу, ви маєте право на перерахунок пенсії. Він проводиться з заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. При цьому пенсіонер за своїм бажанням може проводити перерахунок або тільки з додаванням стажу або ж і з урахуванням отриманої після попереднього перерахунку зарплати.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із зарплати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Але при цьому застосовуватиметься показник середньої зарплати (доходу), який враховувався під час призначення вашої пенсії.

“Мені перерахували пенсію 01.04.2011 р. по 2007 році. Можу я перерахувати пенсію по зарплаті 2008, 2009 і 2010 рр.. (в ті роки я працювала), і які документи для цього потрібні?”

З 1 жовтня 2011 року вступив у дію Закон України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”. Він регулює порядок проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам. Зокрема, передбачено, що для перерахунку пенсії відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується середня заробітна плата по Україні, з якої призначена (раніше перерахована) пенсія. Тому для вас перерахунок буде по середній зарплаті по Україні за 2007 рік.

“Я в 2008 році в 57 років вийшов на пенсію по інвалідності. Три роки не працював – відновлювався після травми. У жовтні 2011 року перейшов на пенсію за віком. Мені нарахували страховий стаж 40 років. За який період і якій сумі середньої зарплати по Україні мені повинні розраховувати мій розмір пенсії? “

Так як на момент призначення пенсії за віком у вас немає 24-х місяців страхового стажу після призначення або попереднього перерахунку пенсії, то у формулі розрахунку пенсії за віком буде враховуватися показник середньої зарплати, який враховувався під час призначення (останнього перерахунку) пенсії.

“Я народилася в серпні 1957 мій загальний страховий стаж – 36 років. Працюю в бюджетній організації інженером (основне місце роботи, не держслужбовець). Також працюю за сумісництвом у приватній компанії консультантом (з 2005 р. по теперішній час). Відрахування до Пенсійний фонд ведуться з обох місць роботи. За новим пенсійним законом мені йти на пенсію в 56 років (тобто в серпні 2013). Як буде розраховуватися пенсія? Чи будуть враховуватися відрахування до пенсійного фонду не за основним місцем роботи? “

Відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” для обчислення вашої пенсії буде враховуватися заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1.07.2000 (в т.ч. і за роботу за сумісництвом). За бажанням пенсіонера та за підтвердженні довідки про зарплату первинними документами у період до 1.01.2016 для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1.07.2000 незалежно від перерв. Ця зарплата може враховуватися і в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1.07.2000, менше 60 міс.

Відрахування до ПФ не за основним місцем роботи враховуватися будуть. У зарплату для визначення розміру пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), в межах встановленого законом максимуму, з якого вони сплачуються. Розмір єдиного внеску визначено у статті 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. При наданні довідки про зарплату за сумісництвом до 1.07.2000 необхідно підтвердження цих періодів роботи. З 1.07.2000 зарплата враховується за даними персоніфікованого обліку.

“Чи має право на перерахунок військової пенсії на цивільну військовий пенсіонер, який досяг громадянського пенсійного віку 60 років? Що для цього потрібно і чи є сенс цим займатися?”

Ви маєте таке право. Відповідно до законів України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (стаття 5), “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (стаття 10), вам може бути призначена “громадянська” пенсія. Для цього зверніться до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України і подайте: заяву про переведення з одного виду пенсії на інший; документ про страховий стаж, що не врахований у пенсійній справі після призначення пенсії; довідку про зарплату за будь-які 60 місяців поспіль за період страхового стажу до 1.07.2000; документи про виникнення обставин, що впливають на розмір пенсії (наприклад, про зміну кількості членів сім’ї, які перебували на утриманні пенсіонера, виникненні (втрати) права на надбавку на непрацездатних членів сім’ї і надбавку за догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що вимагає допомоги з боку, визнання заявника інвалідом або учасником війни тощо); паспорт; ідентифікаційний код. Цим є сенс займатися, якщо розмір вашої “громадянської” пенсії буде більшим, ніж розмір “військової” пенсії “.

“Я до пенсійної реформи вийшла на часткову пенсію як медсестра. Хотіла б працювати за фахом. Чи позбавлять  мене в цьому випадку пенсії? До пенсії за віком у мене ще 23 року”

Умовою виходу на пенсію за вислугою років для працівників сфери охорони здоров’я є звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію. Тому якщо ви відновите роботу за фахом, пенсію вам виплачувати перестануть.

“Я пішла на пенсію з держслужби в 2006 році. 30 вересня 2011 я влаштувалася на роботу. Однак пропрацювавши всього 10 днів, звільнилася. У зв’язку з тим, що я почала працювати, наш пенсійний фонд зменшив розмір одержуваної пенсії майже на 170 гривень, тобто на суму індексації. правомірні такі дії фонду? Адже я пропрацювала всього 10 днів і в даний час не працюю, проте продовжую отримувати зменшену пенсію “

Дії фонду неправомірні. Справа в тому, що 21 червня 2012 Постанова Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення” було доповнено новим абзацом. Згідно з ним, при працевлаштуванні пенсіонера на термін до місяця індексація пенсії йому проводиться як непрацюючому пенсіонеру, без урахування оплати праці.

Але оскільки ви влаштувалися на роботу 30 вересня 2011 року, індексація вашої пенсії повинна була проводитися з урахуванням індексації зарплати відповідно до зазначеної постанови. І, якщо при цьому ваш загальний дохід перевищував прожитковий мінімум, то індексацію пенсії зробили неправильно. Так як, згідно з даною постановою, у всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Після вашого звільнення індексація пенсії повинна проводитися в загальному порядку. Адже, згідно з Постановою, у разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган повинен був подати відповідну довідку до ПФУ для проведення індексації зазначених виплат.

“Я військовослужбовець, мені 46 років. Рік тому вийшов на пенсію за віком. Цього року відновився у званні, але на вищестоящої посади. Чи зберігається за мною пенсія? Який порядок перерахунку призначеної пенсії?”

Ні, пенсія не зберігається, так як ви були відновлені в званні. Наступного разу, коли ви будете виходити на пенсію, вам її вже перерахують, виходячи з нового звання і зарплати.

“Моя мама – пенсіонерка, працює за кордоном по робочій візі. Підкажіть, які податки для нарахування пенсії вона повинна платити і як? Там у неї йдуть відрахування до місцевого фонду”.

Пенсія в Україні виплачується завдяки страховим внескам, які українські підприємства віднімають із зарплати і перераховують до Пенсійного фонду. Оскільки ваша мама працює на підприємстві іншої держави, то і внески вона платить там. В Україні вона буде отримувати пенсію з урахуванням того стажу і зарплати, які у неї були тут. Що стосується іншої держави, потрібно дізнаватися там його закони.

Стаття опублікована у середа, 21.08.2013, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 14 на публікацію “Про перехід з одного виду пенсії на інший, про нюанси перерахунку пенсії різним категоріям пенсіонерів, і не тільки …”

 1. Макс on Вересень 2nd, 2013 at 20:13

  Моїй мамі виповнюється 55 років, вона може зараз піти на пенсію, якщо в неї не має стажу 30 років і в остане вона працювала у девяності?

 2. Мазур Ольга on Березень 26th, 2015 at 12:27

  Отримую пенсію за інвалідністю ( 2-а група, довічно), працюю. У травні 2015 року настає можливість переходу на пенсію за віком. Чи зберігається у такому разі інвалідність і права на деякі пільги, яка часто надаються інвалідам 2-ї групи? Як у такому разі можна підтвердити інвалідність, адже пенсійне посвідчення, яке у мене є зараз, доведеться, напевне, здати?

 3. Екатерина Данюк on Березень 27th, 2015 at 09:06

  Шановна Ольго, для з’ясування доцільності переходу з одного виду пенсії на інший Вам потрібно звернутися в управління Пенсійного фонду, що виплачує Вам пенсію. Не зважаючи на те, що інвалідам ІІ групи пенсію по інвалідності призначають у розмірі 90 відсотків від пенсії за віком, старховий стаж, що впливає на розмір пенсії, враховується по-іншому, ніж для обчислення розміру пенсії за віком. Крім того, якщо Ви маєте намір працювати й надалі, то до Вас ( як інваліда ) не застосовуватимуться нові зміни в пенсійному законодавстві, зокрема зняття 15 % пенсії працюючим пенсіонерам. Щодо пенсійного посвідчення: особам, які виявили бажання отримувати інший вид пенсії, видають нове посвідчення, а старе – підлягає знищенню.

 4. микола on Грудень 4th, 2015 at 09:08

  я. пенсіонер МВС з 2000 року, пенсіч 1500грн. Бажаю перейти на загальну за віком. Кажуть, що немає сенсу, Що порекомендуєте.

 5. Екатерина on Грудень 4th, 2015 at 10:50

  Шановний Миколо, наш спеціаліст по пенсійному забезпеченню може прорахувати суму, щоб точно знати! Звяжіться з нами по телефону 0412-46-51-25 або 067-364-33-77 до 17,00 години

 6. алла on Травень 31st, 2016 at 15:19

  Громадянин отримує військову пенсію, але був звільнений зі служби і має більше 15 років стажу на цивільній роботі. За віком він має право на цивільну. Чи можна йому до військової пенсії перерахувати цивільну пенсію (щоб пенсія збільшилась)?

 7. Екатерина on Червень 1st, 2016 at 10:51

  Шановна Алло, статтею 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), або за різними Законами, що регулюють питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян – науковців, держслужбовців, військовослужбовців, та інших, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Тобто, в усіх випадках з урахуванням вибору самої особи виплачується одна пенсія.

 8. Олександр on Червень 4th, 2016 at 12:10

  Я інвалід 3 групи,пенсіонер МВС,чи буде переаховано мою пенсію

 9. Екатерина on Червень 6th, 2016 at 16:11

  Шановний Олександре, перерахунок та перехід на інший вид пенсії здійснюється за Вашою заявою.

 10. Василь on Вересень 28th, 2016 at 10:32

  Доброго дня підкажіть будь-ласка мені 35 років зараз я маю 19 років вислуги (військова служба) і звільняюсь із ЗСУ та іду на цивільну роботу через який час і на який вид пенсійного забезпечення я можу розраховувати.
  Дякую.

 11. Екатерина on Жовтень 5th, 2016 at 13:50

  Шановний Василю, пенсійне забезпечення військовослужбовцем врегульовано нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема в ст. 12 встановлені умови призначення пенсій за вислугу років.
  Пенсія за вислугу років призначається:

  а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-”д”, “ж” статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

  {Абзац перший пункту “а” статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 580-VIII від 02.07.2015}

  по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

  з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

  з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

  з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

  з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

  з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

  з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

  з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

  з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

  з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

  з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

  До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
  б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-”д” статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

  {Абзац перший пункту “б” статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законами № 879-VI від 15.01.2009, № 901-VIII від 23.12.2015}

  Особам, які є інвалідами війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку;

  в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей”;

  {Пункт “в” статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

  г) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-”д” статті 1-2 цього Закону, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

 12. Василь on Жовтень 6th, 2016 at 19:33

  Дякую, я так розумію якщо я спочатку мав-би цивільний стаж 12р 6міс, а потім пішов на військову службу і прослуживши ще 12р 6міс в армії і досягнувши 45-річного віку то мав би право на військову пенсію
  а якщо навпаки я спочатку маю військовий стаж а потім пішов на цивільну роботу то коли і на який вид пенсійного забезпечення я буду мати право?
  Дякую!

 13. Світлана on Січень 31st, 2017 at 14:58

  Отримую пенсію по інвалідності (2 гр.) за віком. На даний час працюю на 0,3 оклада. Кожен місяць страховий стаж 13 днів. Термін 24 місяці стажу (ч.2 ст.40) в статусі інваліда набуду в червні 2017. Потім я можу перейти на пенсію за віком. В зв’язку з “грядущими” змінами: можливо в березні приймуть новий закон про пенсійну реформу, чи можу я доплатити за 2 місяці страхового стажу, продовжуючи працювати? Мої дані: 31.08.1958 Пенсія по інвалідності призначена14.05.2014, у мене страховий стаж 37 років.
  Спасибі, з повагою Світлана

 14. Екатерина on Лютий 1st, 2017 at 11:08

  Шановна Світлано, звертайтеся безпосередньо в управління Пенсійний Фонду за місцем вашої реєстрації.

Написати відповідь


− 3 = чотири

--


Календар публікацій

Серпень 2013
П В С Ч П С Н
« Лип   Жов »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031