Виплати на дитину: види, розміри, порядок нарахування та виплати

Дуже часто наші читачі ставлять запитання про те, які виплати і допомоги покладені при вагітності і народженні дитини. Prostopravo.com.ua вирішив систематизувати і викласти цю інформацію в доступній формі.

Допомога по вагітності та пологах

Кому виплачується? Всім вагітним жінкам і жінкам  які народили дитину за період відпустки по вагітності та пологах: 70 календарних днів до пологів і 56 після; у разі ускладнених пологів – 70 календарних днів до і 70 – після; жінкам, які віднесені до 1-4 категорій які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 90 календарних днів до пологів і 90 – після.

Ким виплачується? Жінкам-найманим працівникам, а також підприємцям, застрахованим у добровільному порядку у фонді тимчасової втрати працездатності – Фондом тимчасової втрати працездатності. Усім іншим – органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

В якому розмірі виплачується?

 • працюючим жінкам – у розмірі середньомісячного заробітку;
 • підприємцям, застрахованим у добровільному порядку у фонді тимчасової втрати працездатності – у розмірі середньомісячного доходу, з якого сплачено страхові внески;
 • жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби – у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення;
 • жінкам, звільненим з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації – у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу.
 • жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні – у розмірі 100 відсотків мінімального розміру допомоги по безробіттю;
 • аспіранткам, докторам, клінічним ординаторам, студенткам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів – у розмірі місячної стипендії.
 • непрацюючим жінкам і жінкам-підприємцям, незастрахованим у Фонді тимчасової втрати працездатності-у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних особи, з розрахунку на місяць. Розмір прожиткового мінімуму до 1 грудня 2013 становить 1147 грн.

Які потрібні документи?

Для працюючих – лист тимчасової непрацездатності, для інших – довідка з медичної установи і один з наступних документів:

1) з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;

2) ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи чи організації;

3) центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна;

4) Пенсійного фонду України про те, що жінка, яка є фізичною особою – підприємцем, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України і не бере на добровільних засадах у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Допомога при народженні дитини

Кому виплачується? Одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають з дитиною.

Ким виплачується? Органами праці та соціального захисту за місцем проживання.

В якому розмірі виплачується? 30 розмірів прожиткового мінімуму – на першу дитину; 60 розмірів прожиткового мінімуму – на другу дитину; 120 розмірів прожиткового мінімуму – на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину – 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину – 72 місяців рівними частинами. Розмір прожиткового мінімуму на дитину до 6 років до 1 грудня 2013 становить 972 грн.

Які потрібні документи?

1) заява

2) копія свідоцтва про народження дитини;

3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв’язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Жінки, які народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Особи, які звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім’ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини.

Допомога по догляду за дитиною до трьох років

Кому виплачується? Одному з батьків дитини, усиновителю, опікуну, дідусю, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною.

Ким виплачується? Органами праці та соціального захисту за місцем проживання.

В якому розмірі виплачується? Різниця між 100 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Які потрібні документи?

1) заява

2) копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) копія трудової книжки

5) довідка з місця навчання – для осіб, які навчаються;

6) довідка про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю не проводиться, – для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості.

Допомога на дітей одиноким матерям

Кому виплачується?

Одиноким матерям (які не перебувають у шлюбі і не проживають разом з батьком дитини), одиноким усиновителям, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері. Право на допомогу на дітей одиноким матерям має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, який не отримує на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію. Допомога виплачується до досягнення дитиною 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Ким виплачується? Органами праці та соціального захисту за місцем проживання.

В якому розмірі виплачується? Надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Які потрібні документи?

1) заява

2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження дитини, видана відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про проживання дитини з матір’ю, видана за місцем проживання сім’ї. У разі неможливості одержати таку довідку орган праці та соціального захисту населення здійснює обстеження сім’ї за місцем проживання і складає акт із зазначенням факту проживання дитини з матір’ю. У разі коли дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, замість довідки про проживання дитини з матір’ю подається довідка з місця проживання матері та довідка з місця проживання (навчання) дитини.

5) усиновителі представляють також копію рішення про усиновлення.

6) мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків подають копію свідоцтва про смерть одного з подружжя та довідку про те, що вони не одержують на дітей пенсію по втраті годувальника або соціальну пенсію.

Автор: Катерина Гутгарц

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 27.08.2013, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Виплати на дитину: види, розміри, порядок нарахування та виплати”

 1. УЛЯНА on Серпень 30th, 2013 at 11:22

  доброго дня скажіть будласка я мама одної дитини розведена і вагітна з другою стала в декретну відпуску. я маю право получати якусь допомогу. дякую

 2. Аnna on Вересень 11th, 2013 at 14:26

  Шановна, Уляна!

  У відповідності до ст.7 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
  Підставою для призначення жінкам допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка (ст.8 цього ж Закону):
  - з основного місця роботи (служби, навчання);
  - ліквідаційної комісії для жінок, звільнених з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації;
  - державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні.
  Згідно ст.10 Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну).
  Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. (ст.11 Закону)
  Ст.13 Закону передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
  Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
  Таким чином, базуючись на тій вичерпній інформації, що Ви нам надали, Ви маєте право на:
  - допомогу у зв’язку з вагітністю;
  - допомогу при народженні дитини;
  -допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

  З повагою,
  ТОВ “ЮК “Юріс-Консалт”

Написати відповідь


4 × = вісім

--


Календар публікацій

Серпень 2013
П В С Ч П С Н
« Лип   Жов »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031