Кілька способів узаконити самобуд

З цим питанням дуже часто звертаються читачі нашого форуму. Воно й не дивно: мало не кожна друга будова зводиться громадянами самовільно, без будь-яких дозвільних документів. Чомусь в головах українців вкоренилася думка про те, що на своїй ділянці вони можуть робити і будувати все, що завгодно, а адже найчастіше земельні ділянки навіть не були відведені для цієї мети. На сьогоднішній день існує кілька способів легалізації вже зведеного самобуду і введення його в експлуатацію.

Насамперед, розберемося, що таке самобуд.

Згідно зі ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються:

 • на земельній ділянці, не відведеній для цієї мети;
 • без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту;
 • з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Якщо побудований Вами будинок, гараж, сарай, господарська прибудова і т. д. Відповідають хоча б одній з цих ознак – це самовільне будівництво і для того, щоб зареєструвати право власності на нього, необхідно буде пройти одну з описаних нижче процедур.

Нагадаємо, що право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації (ст.331 ЦКУ).

Тепер розглянемо кожен із способів легалізації самочинного будівництва: до яких об’єктів може застосовуватися, в чому полягає, скільки займе часу і приблизні витрати.

Спрощений порядок легалізації самобуду

Відповідно до п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» спрощений порядок легалізації об’єктів самочинного будівництва буде діяти до кінця 2013 року, тому всім бажаючим радимо поквапитися. Безумовним плюсом цього способу легалізації самобуду є його відносна простота, а мінусом те, що він може застосовуватися тільки до обмеженого кола об’єктів.

До яких об’єктів застосовується?

 • індивідуальні (садибні житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, побудовані в період з 5 серпня 1992 до 12 березня 2011 року;
 • побудовані до 12 березня 2011 року: громадські будівлі I і II категорій складності, а також будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Які документи потрібні:

 • два примірники заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації за формою, затвердженою Наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19.03.2013 р. №95;
 • звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);
 • засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій знаходиться об’єкт та технічного паспорта.

Хто приймає рішення?

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю безкоштовно протягом 10 робочих днів з дня подачі заяви.

Загальний адміністративний порядок

Складається в оформленні всієї дозвільної документації, необхідної для будівництва об’єкта, постфактум, коли будівництво вже почалося або завершено. Цей спосіб найбільш витратний, тривалий і вимагає дотримання безлічі бюрократичних процедур, але в деяких випадках єдино можливий.

До яких об’єктів застосовується? Всіх, які не відповідають вимогам для спрощеного порядку легалізації.

Що потрібно?

Приблизний алгоритм виглядає так:

 1. Оформлення права власності чи користування земельною ділянкою (якщо не було оформлено раніше).
 2. Розробка проекту.
 3. Отримання всіх погоджень і дозволів.
 4. Проведення авторського і технічного нагляду.
 5. При необхідності перебудова будівлі згідно вимог ДБН.
 6. Представлення всіх документів і самого об’єкта інспекторам ДАБК.
 7. Отримання документа про введення об’єкта в експлуатацію.

Хто приймає рішення?

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю, але сам процес зважаючи на його комплексність може затягнутися на довгі місяці.

Судовий порядок

Відповідно до п.5 ст. 375 ЦКУ на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самовільно побудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

До яких об’єктів застосовується?

До завершених об’єктів самочинного будівництва, побудованих на земельних ділянках, що перебувають у власності або користуванні заявника. Причому земельна ділянка повинна бути відведена в користування саме з метою будівництва.

Хто приймає рішення?

Суд. Процес може затягнутися на деякий термін, а результат залежить від зібраних заявником доказів. Якщо заявник надасть також довідки з районного відділу архітектури, пожежної служби, районної СЕС, то суд може прийняти рішення не тільки про визнання права власності на самовільно збудований об’єкт за позивачем, а й про відповідність будови встановленим нормам. У такому випадку вводити об’єкт в експлуатацію не потрібно.

Порядок легалізації будівель, зведених до 5 серпня 1992

Відповідно до частини 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється. Разом з тим, до 05.08.1992 р. в Україні не існувало нормативного документа, який би вимагав обов’язкове введення приватної будівлі в експлуатацію. Саме 05.08.1992 р. було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 449 “Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів державного замовлення”, яке зробило введення в експлуатацію обов’язковим для всіх забудовників. Інспекція ДАБК у своєму листі від 01.09.2011 р. №40-12-2409 «Щодо прийняття в експлуатацію об’єктів, закінчених будівництвом до 5 серпня 1992» також підтверджує відсутність необхідності введення в експлуатацію будівель, закінчених до 05.08.1992 р.

Таким чином, для реєстрації права власності на побудовані до 05.08.1992 р. об’єкти досить технічного паспорта з датою будівлі, а документи, що підтверджують введення в експлуатацію об’єкта, не потрібні.

Автор: Катерина Гутгарц

Джерело: Prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 16.10.2013, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Один коментар на публікацію “Кілька способів узаконити самобуд”

 1. Яна Фортуна on Жовтень 25th, 2013 at 01:37

  Скажите пожалуйста,в иске надо тогда писать так:1.визнати житл.будинок,таким що вiдповiдаe будiвельним нормам.2.визнати право власностi на самочинне будiвництво за таким то .?Я таких решений никогда не встречала,это просто супер,что не надо сдавать потом в эксплуатацию.Огромное спасибо

Написати відповідь


5 × сім =

--


Календар публікацій

Жовтень 2013
П В С Ч П С Н
« Сер   Лис »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031