За борги по ЖКГ можуть позбавити автомобіля?

8 листопада відбулася прес-конференція на тему “Як “ловлять” боржників за допомогою сканерів ДАІ”. Співробітники департаменту ДАІ МВС, адвокати та правозахисники зібралися обговорити новину, вельми неприємну для тих, хто грішить несплатою за житлово-комунальні послуги. За словами начальника центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем ДАІ МВС України Сергія Будника, за те, що ви не платите, наприклад, за світло і гарячу воду, співробітники Державтоінспекції можуть вилучити у вас автомобіль.

Працює цей механізм досить просто. Як відомо, для проведення виконавчих дій державний виконавець за необхідності залучає працівників органів внутрішніх справ. Якщо ваше майно (в даному випадку авто) підлягає вилученню за систематичне непогашення заборгованостей з оплати послуг ЖКГ, і є відповідне рішення суду, яке набрало законної сили, вашого 4-колісного друга з легкістю можуть відібрати і відправити на штрафмайданчик до сплати боргу. Причому відберуть самим що ні на є законним чином і досить швидко.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про виконавче провадження”, розшуком фізичних осіб, а також транспортних засобів займаються органи внутрішніх справ. За словами співробітників ДАІ, процедура пошуку боржника проста як двічі два, і в століття комп’ютеризації не складає труднощів. На дорогах України вже діють такі системи відеоконтролю, як “Рубіж”, що встановлені на 95 постах ДАІ по всій країні, а незабаром передбачається встановлювати і їх мобільні версії. Відповідному підрозділу ДАІ приходить інформація про номерні знаки, марку і т. д. автомобіля, який повинен бути вилучений. І варто такому авто попастися “на очі” відеосистеми, можете відразу згадувати, скільки квитанцій по холодній і гарячій воді ви не погашали, а складали в верхній ящик стола. Адже система виявляє машини, які перебувають у розшуку, незалежно від причини – будь то орієнтування про викрадення, рішення суду про позбавлення водія прав або накладення держвиконавцем арешту за борги.

Першочергове завдання – пошук крадених авто

Як стверджують співробітники державної автоінспекції, першочергове завдання постів, на яких встановлено “Рубіж” – пошук викрадених авто, а також затримання водіїв, які катаються по дорогах без прав (суд відібрав права, а автолюбителю все дарма, і він на своїй “ластівці” продовжує їздити). Також співробітники ДАІ зазначили, що будуть суворо карати тих інспекторів, які нехтують законом і відпускають боржників (мовляв, навіщо нам зупиняти людей за несплату послуг ЖКГ?), так що ні хабар, ні зв’язки не допоможуть – “Рубіж” фіксує все, і в будь-якому випадку машина опиниться на штрафному майданчику.

Повернемося до боргів, або Інструкція з виживання

Що стосується оплати житлово-комунальних послуг, то адвокати рекомендують вносити її вчасно. Адже заборгованості ростуть, як сніжний ком, і чим далі, тим складніше їх погасити. Але при необхідності не бійтеся і посперечатися з ЖЕКами – якщо ви побачили квитанцію, і цифри ніяк не радують, сміливо звертайтеся до комунального підприємства у письмовій формі з проханням видати вам на руки роздруківки з поясненням, скільки і за яку послугу ви повинні платити. Якщо з тарифами на газ, холодну і гарячу воду все більш-менш зрозуміло (їх фіксує лічильник), то отримавши роздруківку, ви можете здивуватися такому формулюванню, як “прибирання прибудинкової території”, за яку начебто заплачено, але чистотою двір ніяк не блищить . Тому якщо впевнені, що правда на вашому боці, домагайтеся перерахунків за квитанціями.

Що робити, якщо вже повинен?

Якщо комунальне підприємство вже подало до суду, потрібно обов’язково відвідувати всі засідання. Адвокати кажуть, що часто такі засідання просто ігноруються – люди не приходять, а надалі дивуються, що рішення було винесено заочно, і частину майна незабаром будуть вилучати. Але якщо таке вже сталося, і під список арештованого майна потрапив автомобіль, який вам просто необхідний, можна попросити, щоб арешт наклали на інше майно. Така практика не заборонена, адже згідно ч. 5 ст. 52 Закону “Про виконавче провадження”, боржник має право запропонувати види майна або предмети, на які необхідно в першу чергу звернути стягнення. Проте остаточно черговість стягнення на кошти та інше майно боржника все одно визначається державним виконавцем, якому простіше накласти арешт на авто: виявити, кому він належить, вилучити і продати з молотка. ДАІ ж у такому разі просто виконує припис виконавчої служби.

А от на запитання, за який за розмірами борг можуть забрати автомобіль, адвокати не можуть дати відповіді. Вони вважають, що за мінімальні заборгованості його, звичайно, забирати не будуть, але припускають, що якщо “накапало” 20-30 тис. грн, цілком можна готуватися до того, що на роботу доведеться добиратися громадським транспортом.

Закон України “Про виконавче провадження”:

Стаття 7. Учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій

2. Для проведення виконавчих дій державний виконавець за необхідності залучає понятих, працівників органів внутрішніх справ, представників органів опіки та піклування, інших органів і установ у порядку, встановленому цим Законом.

Стаття 52. Порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника

  1. Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації.
  2. Стягнення за виконавчими документами звертається, в першу чергу, на грошові кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в т. ч. кошти на рахунках та вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах.
  3. Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються.
  4. На грошові кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні в банках або інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється і на кошти на рахунках, які відкриті після винесення постанови про накладення арешту.
  5. У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке за законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника. Боржник має право запропонувати види майна або предмети, на які необхідно в першу чергу звернути стягнення. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається державним виконавцем.
  6. Стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом. У разі, якщо боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням державного виконавця.
  7. У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташована це житло, не здійснюється. У такому випадку державний виконавець зобов’язаний вжити всіх заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

Стаття 40. Оголошення в розшук

Розшук боржника-фізичної особи, дитини, розшук транспортних засобів боржника здійснюють органи внутрішніх справ, а розшук боржника-юридичної особи та іншого майна боржника організовує державний виконавець. Розшук оголошується відповідно за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання, перебування, місцезнаходженням боржника або його майна або за місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора.

Автор: Олексій Кулаков
Джерело: Судово-юридична газета
Стаття опублікована у понеділок, 25.11.2013, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


дев'ять × 1 =

--


Календар публікацій

Листопад 2013
П В С Ч П С Н
« Жов   Гру »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930