Торгові патенти. Суб’єкти, порядок придбання, розміри платежів, терміни дії

Актуальність обраної теми для суб’єктів дрібного бізнесу важко переоцінити, адже багато з них здійснюють свою діяльність і платять податки, оформлюючи торгові патенти.

Суб’єкти

Придбання торгових патентів суб’єктами господарювання проводиться з метою сплати цими суб’єктами збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності (далі – збір). Збір відноситься до системи місцевих податків і зборів. Податковий кодекс України (далі – ПКУ) поділяє платників на 4 групи, виходячи з видів діяльності, які вони здійснюють, оформлюючи торгові патенти:

  • а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;
  • б) діяльність з надання платних побутових послуг. Перелік цих послуг встановлюється Урядом;
  • в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;
  • г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).

Набагато солідніше виглядає список суб’єктів господарювання, які не є платниками збору. Серед них, наприклад, значаться: фізичні особи – підприємці, які здійснюють торговельну діяльність у межах ринків, а також продають вирощені в особистому підсобному господарстві, на присадибній, дачній, садовій ділянках, в городі продукцію рослинництва і тваринництва, свійської худоби та птиці, продукцію власного бджільництва, та інші суб’єкти господарювання, з більш повним переліком яких можна ознайомитись у підпункті 267.1.2 пункту 267.1 статті 267 ПКУ.

Окремі види товарів можуть реалізовуватися суб’єктами господарювання за умови набуття ними пільгового торгового патенту, до таких товарів, зокрема належать товари щоденного вживання, продукти харчування, вироби медичного призначення для індивідуального використання, технічні та інші засоби реабілітації через торговельні установи, створені з цією метою громадськими організаціями інвалідів, насіння і посадковий матеріал овочевих, баштанних, кормових та квіткових культур, кормових коренеплодів та картоплі, сірники, термометри та індивідуальні діагностичні прилади.

Причому всі ці товари можна реалізовувати за пільговими торговими патентами незалежно від країни походження такого товару.

А такими товарами, як поштові марки, листівки, негашені конверти, товари народних промислів, крім антикварних та становлять культурну цінність, готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти, предмети догляду, перев’язувальні матеріали та інше), вітаміни для населення, зубні паста і порошки, косметичні серветки, дитячі пелюшки, туалетний папір, мило господарське, вугілля, вугільні брикети, скраплений газ у балонах, що реалізується населенню за місцем проживання, проїзні квитки, зошити, можна торгувати на підставі пільгового торгового патенту тільки за умови, що такі товари вироблені в Україні.

ПКУ дозволяє торгувати з придбанням пільгового торгового патенту також виключно періодичним виданням друкованих ЗМІ вітчизняного виробництва, що мають реєстраційні свідоцтва, а також книг, брошур, альбомів, нотних видань, буклетів, плакатів, картографічної продукції, що видаються юридичними особами – резидентами України. Разом із зазначеними товарами платники збору можуть одночасно продавати супутню продукцію (незалежно від країни походження): ручки, олівці, інструменти для креслення, пензлі, мольберти, фарби, лаки, полотна, багети, рамки та підрамники для картин, швидкозшивачі, та інше канцелярське приладдя .

Ставки збору

ПКУ надає право встановлювати розміри ставок збору (вартості патентів) органам місцевого самоврядування. Розмір ставки збору має встановлюватися виходячи з розрахунку на календарний місяць у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року з урахуванням місцезнаходження пункту продажу товарів та асортименту товарів, пункту з надання платних послуг та виду платних послуг. ПКУ також встановив межі, в рамках яких органи місцевого самоврядування можуть встановлювати ставки збору:

на території міста Києва та обласних центрів – від 0,08 до 0,4 розміру мінімальної заробітної плати;

на території міста Севастополя, міст обласного значення (крім обласних центрів) і районних центрів – від 0,04 до 0,2 розміру мінімальної заробітної плати;

на території інших населених пунктів – від 0,02 до 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.

Якщо пункти продажів товарів (надання послуг) знаходяться в курортній зоні або на території, прилеглій до митниці, інших пунктів переміщення через митний кордон, органи місцевого самоврядування цих регіонів можуть збільшувати ставки збору, однак максимальний її розмір не може перевищувати 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Ставка збору за здійснення торгівлі валютними цінностями за календарний місяць становить 1,2 розміру мінімальної заробітної плати.

Збір при здійсненні діяльності у сфері розваг за квартал оплачується в таких розмірах:

  • при використанні таких ігрових автоматів як «кран-машина», грального автомата для дитячих ігор – розмір однієї мінімальної заробітної плати;
  • при використанні ігрових жолобів (доріжок) кегельбану або боулінгу – розмір мінімальної заробітної плати, помножений на 2, за кожний гральний жолоб (доріжку);
  • при використанні столів для більярду (крім тих, що використовуються для спортивних аматорських змагань) – розмір мінімальної заробітної плати за кожний стіл;

Ставка збору за провадження торговельної діяльності з придбанням пільгового торгового патенту встановлена ​​в розмірі 0,05 розміру мінімальної заробітної плати щорічно.

Ставка збору з придбанням короткотермінового торгового патенту за один день становить 0,02 розміру мінімальної заробітної плати.

Порядок придбання торгового патенту

Для придбання торгового патенту суб’єкту господарювання необхідно звернутися до податкової інспекції за місцем сплати збору з відповідною заявкою. У заявці обов’язково вказуються найменування суб’єкта господарювання та код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), юридична адреса (місцезнаходження) суб’єкта господарювання, вид підприємницької діяльності, для провадження якої придбається торговий патент, вид торгового патенту, найменування документа про повну або часткову сплату збору, назва та фактична адреса (місцезнаходження) пункту продажу товарів (надання платних послуг, обміну іноземної валюти, грального місця, позначення «виїзна торгівля»), найменування, дата, номер документа, що посвідчує право власності (оренди) на зазначений пункт, а також період, на який придбавається торговий патент.

Заявка є єдиним документом, необхідним для придбання торгового патенту, і ніяких інших вимог до суб’єкта господарювання не може бути пред’явлено. При подачі заявки необхідно мати при собі оригінали або нотаріально завірені копії документів, на підставі яких вона заповнена, для того, щоб співробітник податкового органу міг звірити дані заявки і документи заявника.

Видати торговий патент податкова інспекція зобов’язана в триденний термін з моменту подачі заявки.

Для окремих видів діяльності та окремих суб’єктів господарювання існують свої особливості придбання патентів. Для провадження торговельної діяльності, діяльності з надання платних послуг та діяльності з торгівлі валютними цінностями для кожного відокремленого підрозділу, який не є платником податку на прибуток, торгові патенти придбаваються суб’єктами господарювання за місцем реєстрації такого відокремленого підрозділу. Для ведення торговельної діяльності, діяльності з надання платних послуг та діяльності з торгівлі валютними цінностями торгові патенти придбаються окремо для кожного пункту продажу товарів, пункту з надання платних послуг, пункту обміну іноземної валюти.

У разі проведення ярмарків, виставок-продажів та інших короткострокових заходів, пов’язаних з демонстрацією та продажем товарів, суб’єкт господарювання придбаває короткотерміновий торговий патент.

Для бажаючих здійснювати діяльність у сфері розваг торговий патент придбавається для кожного окремого грального місця. Якщо ж окреме гральне місце містить кілька незалежних гральних місць, торговий патент придбавається окремо для кожного з них.

Порядок та строки сплати збору

В основному сплата збору проводиться за місцем здійснення діяльності, так, наприклад, суб’єкти підприємництва, що ведуть торговельну діяльність або надають платні послуги (крім пересувної торговельної мережі) набувають патент за місцем знаходження пунктів продажу (надання послуг), аналогічно йдуть справи з пунктами обміну валют, діяльністю у сфері розваг, проведенням ярмарків, виставок-продажів та інших короткострокових заходів. Лише патенти на здійснення виїзної торгівлі купуються за місцем реєстрації суб’єкта господарювання.

Терміни сплати збору визначаються для торговельної діяльності, діяльності з надання платних послуг та обміну валют у вигляді щомісячних платежів, які повинні здійснюватися не пізніше 15 числа місяця, що передує звітному. Для короткострокових заходів встановлено окремий порядок придбання короткострокових патентів – не пізніше, ніж за один календарний день до початку здійснення такої діяльності. Ну а патенти в сфері розваг оплачуються поквартально, до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу.

ПКУ дозволяє платникам збору здійснити його оплату авансовим внеском до кінця календарного року.

Звертаємо увагу на вимогу ПКУ розміщувати оригінал (або нотаріально завірену копію) торгового патенту на фронтальній вітрині магазині, а якщо такої немає, то біля реєстратора розрахункових операцій (якщо немає і його, вимог у законі, де в такому випадку повинен розміщуватися патент, немає, головне, щоб він був відкритий і доступний для огляду). Якщо торгівля (надання послуг) відбуваються з використанням малої архітектурної форми, то патент повинен розміщуватися на її фронтальній вітрині. Оригінал патенту повинен бути також у пунктах обміну валют і в приміщеннях, де проводяться розважальні ігри.

Торговий патент діє в межах території, на яку поширюються повноваження органу, який здійснив реєстрацію суб’єкта господарювання або за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, а торговий патент, виданий для ведення торговельної діяльності з використанням пересувної торговельної мережі (автомагазини, розвозки тощо), діє на території всієї України.

Термін дії торгового патенту

Термін дії торгового і пільгового патентів становить 60 календарних місяців. Короткострокові торгові патенти можуть діяти від одного до п’ятнадцяти календарних днів, а для торгових патентів на здійснення діяльності у сфері розваг закон встановлює термін дії вісім календарних кварталів.

Якщо ж суб’єкт господарювання не вносить черговий платіж збору у строки, встановлені ПКУ, дія торгового патенту анулюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому відбулося порушення термінів оплати збору.

Автор: Адвокат Дмитро Гутгарц
Джерело: Prostopravo.com.ua
Стаття опублікована у середа, 27.11.2013, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


2 × вісім =

--


Календар публікацій

Листопад 2013
П В С Ч П С Н
« Жов   Гру »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930