Порядок затримання правоохоронними органами і права затриманих

Останнім часом питання, пов’язані із затриманням особи правоохоронними органами, особливо актуальні. Про те, в яких випадках і хто має право затримати порушника, а також які права є у останнього.

Порядок затримання

Насамперед, потрібно сказати, що відповідно до частини першої статті 207 Кримінально-процесуального Кодексу (КПК) ніхто не може бути затриманий без ухвали слідчого судді, суду, крім випадків, передбачених КПК.

Відповідно до ст. 208 КПК уповноважена посадова особа (наприклад, співробітник міліції) має право без рішення слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, лише у випадках:

1) якщо цю особу застали при вчиненні злочину або в замаху на його вчинення;

2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність явних ознак на тілі, одязі або місці події вказують на те, що саме ця людина щойно скоїла злочин.

Уповноважена службова особа має право без рішення слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачено основне покарання у вигляді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виключно у випадку, якщо підозрюваний не виконав обов’язки, покладені на нього при обранні запобіжного заходу, або не виконав у встановленому порядку вимог про внесення коштів як застави та надання документа, який це підтверджує.

Крім того, особливий порядок притягнення до кримінальної відповідальності та затримання встановлено главою 37 КПК щодо деяких категорій осіб, які не можуть бути затримані без відповідної санкції. До них, зокрема, відносяться народні депутати, депутати місцевих рад, судді, адвокати, Генеральний прокурор та його заступник і т. д.

Але і це ще не все, виявляється кожен громадянин має право затримати без ухвали слідчого судді, суду будь-яку особу (крім названих вище особливих категорій):

1) при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення;

2) безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення або під час безперервного переслідування особи, підозрюваного у його скоєнні.

У такому випадку, свідомий громадянин, який затримав правопорушника, зобов’язаний негайно доставити його до уповноваженої посадової особи або негайно повідомити уповноважену посадову особу про затримання та місцезнаходження особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення.

Права затриманого

Уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, має негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього, негайно повідомити іншим особам про його затримання і місце перебування відповідно до положень статті 213 КПК, вимагати перевірку обгрунтованості затримання та інші процесуальні права, передбачені КПК.

Про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, складається протокол, в якому зазначаються: місце, дата і точний час (година і хвилини) затримання; підстави затримання, результати особистого обшуку; клопотання, заяви чи скарги затриманого, якщо такі надходили; повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманого. Протокол затримання підписується особою, яка його склала, і затриманим. Копія протоколу негайно під розпис вручається затриманому, а також направляється прокурору.

Уповноважена посадова особа зобов’язана доставити затриманого до найближчого підрозділу органу досудового розслідування, в якому негайно реєструються дата, точний час (година і хвилини) доставляння затриманого та інші відомості, передбачені законодавством.

Про кожне затримання уповноважена посадова особа відразу повідомляє за допомогою технічних засобів відповідальним особам у підрозділі органу досудового розслідування.

У разі наявності підстав для обгрунтованої підозри, що доставлення затриманої особи тривало довше, ніж це необхідно, слідчий зобов’язаний провести перевірку для вирішення питання про відповідальність винних в цьому осіб.

У підрозділі органу досудового розслідування повинні бути призначені один або кілька службових осіб, відповідальних за перебування затриманих.

Відповідальними за перебування затриманих не можуть бути слідчі.

Посадова особа, відповідальна за перебування затриманих, зобов’язана:

1) негайно зареєструвати затриманого;

2) роз’яснити затриманому підстави його затримання, права та обов’язки;

3) звільнити затриманого негайно після зникнення підстави для затримання або закінчення терміну затримання;

4) забезпечити належне поводження із затриманим та дотримання його прав, передбачених Конституцією України, КПК та іншими законами України;

5) забезпечити запис всіх дій, що проводяться із залученням затриманого, у тому числі час початку і закінчення, а також осіб, які проводили такі дії або були присутні при проведенні таких дій;

6) забезпечити невідкладне надання належної медичної допомоги та фіксацію медичним працівником будь-яких тілесних ушкоджень або погіршення стану здоров’я затриманого. До складу осіб, які надають затриманому медичну допомогу, за його бажанням може бути допущено конкретну особу, яка має право на заняття медичною діяльністю.

Повідомлення іншим особам про затримання

Відповідно до ст. 213 КПК уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, зобов’язана надати затриманій особі можливість негайно повідомити про своє затримання і місце знаходження близьким родичам, членам сім’ї або іншим особам за вибором цієї особи.

Якщо уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, має підстави для обгрунтованої підозри, що при повідомленні про затримання ця особа може зашкодити досудовому розслідуванню, воно може здійснити таке повідомлення самостійно, проте без порушення вимоги щодо його невідкладності.

У разі затримання неповнолітньої особи уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це його батькам або усиновителям, опікунам, піклувальникам, органам опіки і піклування.

Уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це орган, уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги. У разі неприбуття в установлений законодавством термін захисника, призначеного органом, уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, уповноважена посадова особа негайно повідомляє про це відповідний орган (установу).

Строки затримання

Термін затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати сімдесяти двох годин з моменту затримання.

Затримана без ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше шістдесяти годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена ​​до суду для розгляду клопотання про обрання щодо нього запобіжного заходу.

Автор: Катерина Гутгарц
Джерело: Рrostopravo.com.ua
Стаття опублікована у середа, 11.12.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


5 × п'ять =

--


Календар публікацій

Грудень 2013
П В С Ч П С Н
« Лис   Січ »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031