Про деякі пільги інвалідам, дітям війни, ветеранам праці в питаннях і відповідях

На запитання читачів відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

“Я і моя дружина – пенсіонери, діти війни. Чи маємо ми пільги з оплати послуг з вивезення побутових відходів?”

Згідно ст. 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, діти війни мають право на 25-відсоткову знижку плати за користування комунальними послугами у межах середніх норм споживання. Згідно із Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, комунальні послуги включають в себе централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо-та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів. Вивіз твердих побутових відходів включений також в Типовий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (постанова Кабінету міністрів України від 20.05.2009 р. № 529). Вартість цих послуг визначається з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири.

Пільги дітям війни з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в законодавстві не передбачаються.

Міністерство з питань житлово-комунального господарства України, як центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, роз’яснює: якщо орган місцевого самоврядування ухвалить рішення про те, що з переліку послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій будуть виключені роботи з вивезення побутових відходів та визначені як окрема послуга, то вивезення побутових відходів повинен бути віднесений до комунальних послуг.

“Я пенсіонер-інвалід. В управлінні праці отримав машину з ручним керуванням. Безкоштовно орендував гараж під стоянку для цієї машини. Але коли змінився власник гаража, мені повідомили, що я повинен платити за користування гаражем. Правомірно це?”

Згідно п. 24 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, інваліди війни мають право на звільнення від орендної плати за нежитлові приміщення, орендовані під гаражі для спеціальних засобів пересування (автомобілів, мотоколясок, велоколясок т. п.) і безкоштовне надання для цих засобів гаражів-стоянок незалежно від їх форми власності.

Відповідно до пунктів 2 і 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету міністрів від 08.09.1997р. №999, підставою для забезпечення інвалідів автомобілями є висновок обласної, центральної міської – у містах Києві та Севастополі, Кримської – в Автономній Республіці Крим медико -соціальної експертної комісії (далі – відповідно облМСЕК, ЦМСЕК, КМСЕК) про наявність у інвалідів медичних показань для їх отримання, а також посвідчення на право керування автомобілем.

Після медичного обстеження інвалідів облМСЕК (ЦМСЕК, КМСЕК) складає акт про наявність (відсутність) у них відповідних медичних показань для забезпечення автомобілями з ручним або звичайним керуванням.

Як Ви пишете, автомобіль, що належить Вам, є спеціальним засобом пересування, тому Ви повинні бути звільнені від орендної плати за нежитлове приміщення, орендоване під гараж.

Згідно ст. 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Ви маєте право оскаржити рішення підприємств, установ і організацій, які надають пільги, в районній державній адміністрації, виконавчому комітеті міської ради або в районному (міському) суді. Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього закону, звільнені від плати за оформлення документів, юридичні консультації, а також від судових витрат, пов’язаних з розглядом питань, що стосуються соціального захисту.

“Я пенсіонерка, ветеран праці, дитина війни. Можу я отримати безкоштовну або частково оплачувану санаторно-курортну путівку?”

У законах “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, інвалідам внаслідок загального захворювання та інвалідам дитинства передбачається безкоштовне санітарно-курортне лікування. Відповідно до Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян органами праці та соціального захисту населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. № 187, органи праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету забезпечують ветеранів війни та інвалідів усіх категорій безкоштовними путівками в санаторно-курортні заклади. У статтях 7 і 33 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” передбачається переважне право на забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів праці та дітей війни. У цьому законі не передбачається безкоштовне або пільгове забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів праці, дітей війни, але діти війни, які є інвалідами, мають право на стаціонарну медичну допомогу в госпіталях ветеранів війни та військово-медичних закладах охорони здоров’я (госпіталях). Госпіталізацію здійснюють у разі відповідних свідчень і за наявності вільних місць.

Зараз санаторно-курортне лікування ветеранів праці можуть здійснювати органи праці та соціального захисту населення за кошти, передбачені в місцевих бюджетах в рамках місцевих соціальних програм.

“Я пенсіонер, інвалід, ветеран праці. Чи маю я пільги по проїзду і зубопротезування?”

Згідно ст. 7 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, ветерани праці мають право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування (за винятком таксі) в сільській місцевості , а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів у межах області (Республіки Крим) за місцем проживання.

Відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, інваліди мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті, крім метрополітену і таксі, а також всіма видами приміського транспорту (ця пільга також поширюється на людину, яка супроводжує інваліда I групи, але не більше ніж на одного супроводжуючого).

Інваліди I і II груп по зору і з ураженням опорно-рухового апарату, а також особи, що супроводжують інвалідів I групи цих категорій (не більше ніж один супроводжуючий), мають право на безплатний проїзд також і в метро. Зазначені пільги діють на підставі посвідчення (пенсійного або одержувача державної соціальної допомоги), в якому вказана група і причина інвалідності). Згідно із законодавством про транспорт, підприємства всіх форм власності та підпорядкування, які виконують перевезення пасажирів, повинні забезпечувати права на пільги громадян по проїзду транспортом загального користування. Обласні державні адміністрації формують у приміському та міжміському сполученні мережу автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території області, та здійснюють контроль над виконанням транспортного законодавства на відповідній території. Щороку в Державному бюджеті України передбачаються субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для надання пільг на послуги зв’язку, інші передбачені законодавством пільги, а також для компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, зокрема, за проїзд інвалідів у автобусах приміського та міжміського сполучення та ветеранів праці в автобусах приміського сполучення.

Розподіл коштів субвенції за видами транспорту та повідомлення і між окремими перевізниками, а також визначення першочергового спрямування отриманих коштів здійснюється місцевими органами виконавчої влади.

Що стосується зубопротезування, то згідно зі ст. 7 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, ветерани праці мають право на першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

“Працювала з 1 січня 1985 року по 31 грудня 1990 року майстриня цеху з ремонту турбінного обладнання та арматури на енергоремонтне підприємство. Чи зараховують цей період роботи до пільгового стажу за Списком № 2, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах?”

У розділі XIV “Електростанції, електропоїзди, паросилове господарство для виробничих цілей” Списку № 2 виробництв, робіт, професій, зайнятість в яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого постановою Ради міністрів СРСР від 22 серпня 1956 № 1173, що діє за час Вашої роботи, передбачені такі професії: “слюсарі та електромонтери чергові, слюсарі та електромонтери з ремонту та обслуговування обладнання та автоматики в цехах: котельних, (машинних, теплосилових), паливоподачі і пилепріготовленія” (підрозділ “а”), “майстри, старші майстри і начальники змін котельних, машинних (теплосилових), пилоприготувальних цехів і цехів паливоподачі “.

Зазначеним розділом передбачаються тільки виробничі майстра. Таким чином, майстри, зайняті на ремонті устаткування, права на пільгове пенсійне забезпечення не мають, незалежно від місця виконання роботи: у виробничому цеху або в спеціалізованій ремонтній організації.

“Я інвалід війни другої групи, звернувся до соцзабезу з проханням компенсувати витрати на заміну підлоги в будинку. Мені було відмовлено в цьому, тому що будинок оформлений на дружину. Правомірно це?”

Порядок проведення безплатного капітального ремонту приватних житлових будинків і квартир особам, які мають право на таку пільгу, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 20 травня 2009 року № 565 (далі – Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку безкоштовний капітальний ремонт житлових будинків і квартир проводять інвалідам війни, прирівняним до них особам та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Вищезазначеним Порядком визначено, що для вирішення питання відносного безкоштовного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі фахівців житлово-експлуатаційних та ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб.

Комісія після обстеження житла складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту. Безкоштовному капітального ремонту підлягає житловий будинок або квартира, що належать особі, яка має право на пільгу на правах приватної, в тому числі, спільної власності. Лише тим особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, у разі проведення капітального ремонту власними силами, виплачується компенсація, пов’язана з його проведенням.

Стаття опублікована у вівторок, 28.01.2014, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


3 × чотири =

--


Календар публікацій

Січень 2014
П В С Ч П С Н
« Гру   Лют »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031