Узагальнення для банкрутства: ВГС роз’яснив, коли зупиняється провадження у справі і які визначення можна оскаржувати

Рік тому почали діяти нові правила банкрутства. Проте до цих пір у суддів та юристів, які ведуть справи цієї категорії, виникає досить багато питань. На деякі з них спробував відповісти Вищий господарський суд, доповнивши свій інформаційний лист новими роз’ясненнями.

Перша спроба зорієнтувати суди в застосуванні положень нового закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» була зроблена ВГС ще 28 березня 2013-го. А 13 січня цього року, тобто фактично до річниці дії нової редакції закону, суд оприлюднив інформаційний лист від 26.12.2013 №01-06/18862/2013, яким вніс зміни та доповнення до інформаційного листа від 28.03.2013 №01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»

Зокрема, доповнив роз’яснення щодо переліку визначень, які можуть бути оскаржені в апеляційному та касаційному порядку. До таких віднесено визначення про відмову у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство та про повернення заяви про порушення справи про банкрутство, а також визначення, що стосуються процедури досудової санації:

  • повернення заяви про затвердження плану досудової санації;
  • затвердження плану досудової санації;
  • відмови в затвердженні плану досудової санації.

Надано роз’яснення, в яких випадках провадження у справі про банкрутство підлягає припиненню відповідно до вимог ст.79 Господарського процесуального кодексу. Це в першу чергу випадки прийняття господарським судом рішень, які закривають провадження у справі.

Відзначимо, що ст.79 ГПК не встановлює будь-які особливості зупинення провадження у справі про банкрутство і фактично містить положення, які обумовлюють призупинення судового розгляду взагалі. Замість цього у справах про банкрутство провадження зупиняється на час розгляду апеляційних та касаційних скарг на ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, про введення процедури санації, про затвердження плану санації, а також на постанову про визнання боржника банкрутом і т.п.

Відновлення виробництва в такому випадку відбувається після скасування відповідних ухвал в апеляційному чи касаційному порядку з передачею справи на новий розгляд іншим складом суду.

У разі скасування судових рішень лише у відповідній частині (наприклад, в частині грошових вимог одного кредитора) розгляд цього питання проводиться іншим складом суду. Після винесення рішення ці матеріали приєднуються до основної справи для подальшого розгляду.

Цим інформ листом ВГС також вніс ясність в питання визначення розміру вимог кредитора, забезпечених заставою, прирівнявши його до оцінки майна, яке було погоджено сторонами у відповідному договорі застави. Що стосується вимог кредиторів про сплату штрафних санкцій, то вони відносяться до відповідної черги незалежно від забезпеченості.

Крім того, ВГС роз’яснив наслідки визнання боржника банкрутом, порядок продажу його майна у провадженні справи про банкрутство, а також інші питання, які виникли за рік застосування нової редакції закону.

Автор: Володимир Шахрай, керуючий партнер ТОВ «Адвокатська група України», заслужений юрист України
Джерело: Закон і Бізнес
Стаття опублікована у вівторок, 04.02.2014, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


9 − один =

--


Календар публікацій

Лютий 2014
П В С Ч П С Н
« Січ   Бер »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728