Порядок пенсійного забезпечення громадян України при виїзді на постійне місце проживання за кордон

Питання, пов’язані з пенсійним забезпеченням громадян України, що виїжджають в іншу державу на ПМЖ актуальні як ніколи. Prostopravo з’ясовував яким чином буде виплачуватися пенсія українським громадянам за кордоном залежно від країни перебування.

Відповідно до статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, наступного за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання.

Для цього, відповідно до пункту 32 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 пенсіонеру потрібно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про припинення виплати пенсії у зв’язку з виїздом за кордон, надати закордонний паспорт із записом про виїзд на постійне проживання, а також талон про зняття з реєстрації за місцем постійного проживання.

Подальша виплата пенсії залежить від того, куди виїжджає пенсіонер. З низкою держав Україна уклала двосторонні та багатосторонні угоди про пенсійне забезпечення.

Пенсія призначається і виплачується за новим місцем проживання

Зокрема, держави, що входять до складу СНД (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан) підписали Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.

Відповідно до його умов пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди.

Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

При переселенні пенсіонера в межах держав-учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера. Розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера.

Якщо ж той вид пенсії, яку отримує пенсіонер, не передбачений законодавством держави, куди він переїхав, пенсію продовжує виплачувати Українська держава.

Так, наприклад, законодавством Російської Федерації не передбачена виплата такого виду пенсії, як пенсія за особливі заслуги. У такому випадку, пенсіонер що виїхав на ПМЖ  буде продовжувати отримувати пенсію з України.

Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 р., приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Дана Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

Окремою угодою регулюється порядок виплати пенсій військовослужбовцям. Йдеться про Угоду про порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців та їх сімей і державного страхування військовослужбовців держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав від 15 травня 1992 року.

Пенсійне забезпечення й обов’язкове державне страхування військовослужбовців Збройних Сил держав-учасниць Співдружності та інших військових формувань, створених законодавчими органами цих держав, Об’єднаних Збройних Сил Співдружності, Збройних Сил та інших військових формувань колишнього Союзу РСР, а також пенсійне забезпечення сімей цих військовослужбовців здійснюються на умовах, за нормами і в порядку, що встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць, на території яких проживають зазначені військовослужбовці та їх сім’ї.

У вислугу років для призначення пенсій військовослужбовцям зараховується служба (у тому числі на пільгових умовах) у Збройних Силах та інших військових формуваннях, перерахованих вище, у порядку, встановленому законодавством держав-учасниць, на території яких військовослужбовці проходили службу.

Розмір грошового забезпечення (заробітку) для призначення пенсій військовослужбовцям та їх родинам визначається в порядку, встановленому законодавством держав-учасниць, на території яких проживають військовослужбовці або їх сім’ї.

Пенсія продовжує виплачуватися Україною

З цілою низкою держав, серед яких: Литва, Латвія, Естонія, Болгарія, Словаччина, Чехія, Португалія і т. д., Україна уклала двосторонні угоди у сфері пенсійного забезпечення. У разі, якщо громадянин України виїжджає на постійне місце проживання в одну з цих країн, пенсія продовжує йому виплачуватися українською стороною. У такому випадку пенсійні виплати переводяться на особистий рахунок пенсіонера в іншій державі у валюті цієї держави.

Якщо немає міжнародного договору

Незважаючи на те, що Конституційний Суд своїм рішенням № 25-рп/2009 від 07.10.2009 визнав неконституційним положення пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV), згідно з яким під час перебування за кордоном пенсія виплачувалася тільки в тому випадку, якщо це передбачено міжнародним договором України, пенсії при виїзді на ПМП до країн, з якими у України немає договорів про пенсійне забезпечення органами ПФУ продовжують не виплачуватися. Причиною тому відсутність законодавчої бази, яка б регулювала порядок таких виплат. Дуже сподіваємося, що найближчим часом ці прогалини будуть заповнені Верховною Радою України.

Судова практика в цьому питанні також неоднозначна. Тим не менш, в деяких випадках суди приймали сторону пенсіонера і зобов’язували органи ПФУ відновити виплату пенсій особам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон.

Так, наприклад, в Постанові від 01.10.2013 у справі № 2-а/487/286/13   Заводський районний суд м. Миколаєва вказав, що не бере до уваги посилання представника відповідача на відсутність нормативно-правового врегулювання механізму виплати пенсії громадянам, які проживають за кордоном, оскільки згідно ст. 49 ч. 2 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного Фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. А вищезгадане Рішення Конституційного Суду України, суд вважає достатньою підставою для відновлення виплати пенсії.

Дніпровський апеляційний адміністративний суд Постановою від 21 червня 2012 у справі № 2а-7702/2011 (2а/413/157/2012)   також визнав вимоги позивача в частині зобов’язання органів ПФУ відновити виплату позивачу пенсії за віком обгрунтованими. Поновлення та нарахування виплати пенсії позивачу, на думку суду, має здійснюватися згідно частини 2 статті 49 Закону № 1058-IV, «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України« Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

Автор: Катерина Гутгарц
Джерело: Prostopravo.com.ua
Стаття опублікована у середа, 19.03.2014, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


вісім + 3 =

--


Календар публікацій

Березень 2014
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31