Юридичні знання для майбутніх мам

До нас часто звертаються за консультацією вагітні жінки про їх майбутнє соціальне забезпечення, тому вирішили  звести в єдине все важливе щодо виплат наступних допомог зі змінами від 01.07.2014 року в Законі України «Про державну допомогу сім‘ям з дітьми»: допомоги по вагітності та пологах, допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до 3-х років.

 З 01.07.2014 року допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  об‘єднана в один вид допомоги, тобто  жінки, які народили дитину з 1 липня 2014 року будуть отримувати  допомогу при народженні дитини у фіксованому розмірі  41280 грн., незалежно від кількість народжених дітей в сім‘ї,  разова сума виплати становитиме 10320 грн. та щомісячна сума до  виповнення 3-річного віку дитини – 860 грн.

 Тільки у випадку, якщо жінка народила першу дитину до 01 липня 2014 року,  щомісячна допомога при народженні буде виплачуватися протягом 2-х років, а до виповнення 3-х річного віку дитини, протягом року,  буде виплачуватися сума допомоги в розмірі 130 грн. Тобто,  особи які не працюють до виповнення дитині 3-х років отримують допомогу по догляду за дитиною, але у разі їх працевлаштування дана виплата буде припинена.

Допомога  батькам  при  народженні  дитини  призначається  на підставі  свідоцтва  про  народження  дитини.  Опікунам  зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Зазначимо, що період догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років входить до страхового стажу.

Варто нагадати про допомогу по вагітності та пологах. Відповідно до закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок втрати працездатності буде виплачуватися допомога особам, застрахованим у системі державного соціального страхування. До вищезазначених осіб відносяться:

  • особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
  • члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
  • громадяни України, які працюють за межами України і не застраховані в системі соціального страхування країни, в якій вони перебувають, за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
  • особи, які забезпечують себе роботою самостійно (підприємці, адвокати, нотаріуси тощо) за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Підставою для   призначення   жінкам  допомоги  у  зв’язку  з вагітністю та пологами є видана в  установленому  порядку  довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка: з основного місця роботи (служби, навчання); ліквідаційної комісії   для  жінок,  звільнених  з  роботи  у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації; державної служби  зайнятості  для  жінок,  зареєстрованих   у державній службі зайнятості як безробітні; на  підставі  рішення  про  усиновлення  або встановлення  опіки для осіб, які усиновили або взяли  під  опіку  дитину  протягом двох місяців з дня її народження.

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу. Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 6 календарних місяців перед настанням страхового випадку.

Всім іншим допомога по вагітності та пологах виплачується органами праці та соціального захисту населення, в таких розмірах:

  • жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби – у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення ;
  • жінкам, звільненим з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації – у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу.
  • жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні – у розмірі 100 відсотків мінімального розміру допомоги по безробіттю;
  • аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів – у розмірі місячної стипендії. Жінка, яка продовжує навчання, має право на  виплату стипендії або допомоги по вагітності та пологах за її вибором. При цьому допомога призначається з дня припинення виплати стипендії по день закінчення відпустки по вагітності та пологами.
  • непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як суб’єкти підприємницької діяльності, допомога виплачується в розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць.

Допомога по вагітності та пологах, як застрахованим, так і незастрахованим особам виплачується за весь період відпустки по вагітності та пологам, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів. А жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів відпустки (90 – до пологів і 90 – після пологів).

Стаття опублікована у четвер, 23.10.2014, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ 2 = дев'ять

--


Календар публікацій

Жовтень 2014
П В С Ч П С Н
« Сер   Лис »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031