Військовий збір і спадщина (дарування) – чи мають нотаріуси вимагати незалежну оцінку майна?

Як відомо, в 2015 році військовий збір у розмірі 1.5% від отриманого фізичною особою доходу необхідно сплачувати з розширеної бази оподаткування, до якої, крім іншого, тепер включено дохід від спадщини та дарування.

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст. 174 Податкового кодексу України.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Податкового кодексу України (п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 цього пункту Податкового кодексу України (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

У зв’язку з цим виникає питання – чи мають нотаріуси при укладанні угод спадщини та дарування майна вимагати від фізичних осіб звіт про незалежну оцінку такого майна, що успадковується (дарується)?

Так, дійсно, незалежна оцінка майна, що успадковується, необхідна і кожен нотаріус повинен разом з іншими необхідними документами вимагати, в тому числі, і звіт з незалежної оцінки такого майна (майнових прав). При цьому звіт з незалежної оцінки майна необхідний незалежно від сутпеня споріднення сторін. Для всіх спадкоємців (обдарованих), незалежно від того оподатковуються вони за нульовою чи за 5% ставкою, оцінка майна все одно необхідна.

Це пояснюється тим, що саме за величиною вартості будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які є чи не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника), нараховується військовий збір в розмірі 1,5% від отриманого фізичною особою доходу. Цей дохід повинен бути визначений саме на дату укладання угоди про спадщину (дарування) і сплачений в бюджет до нотаріального посвідчення угоди.

Вищесказане випливає з підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового Кодексу України, де стверджується наступне:

“161. Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

1.2. Об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

 1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

 1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту”.

 Це означає, що об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, зокрема у вигляді:

 процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України;

 доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду майна;

доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів;

доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України;

 доходів страховиків – резидентів;

 інших доходів;

 спадщини, подарунків, виграшів, призів.

Таким чином, як при укладанні договорів про купівлі-продажу, так і при укладанні угод про спадщину (дарування) майна звіт про незалежну оцінку такого майна є завжди необхідним, а визначена у такому звіті вартість є базою для визначення доходу, що підлягає оподаткуванню, в т.ч. при успадкуванні (даруванні) – і військовим збором, як одним з видів законодавчо визначених податків та зборів.

Крім того, відзначимо, що оцінка майна для цілей оподаткування доходів фізичних осіб, яка необхідна для завірення угоди у нотаріуса, здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2014 р. №358 “Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства”.

Приймаючи до уваги вищенаведене, а також за відсутності на данний момент відповідних роз’яснень Міністерства юстиції України з цього питання, зауважимо, що поки що нормативно не передбачено вимагання нотаріусами під час нотаріального посвідчення угод спадщини (дарування) документального підтвердження сплати військового збору (більше того – зазвичай, нотаріуси навіть в усній довідковій формі не повідомляють клієнтів про такі вимоги законодавства), тому вся відповідальність за сплату військового збору повністю покладається на платника податку.

 Експертно-оціночна компанія “Система”

 eacs.com.ua

Стаття опублікована у середа, 08.07.2015, у категорії Суспільство. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Військовий збір і спадщина (дарування) – чи мають нотаріуси вимагати незалежну оцінку майна?”

  1. Маша on Липень 16th, 2015 at 15:34

    Як отримати в Вас юридичну консультацію

  2. Екатерина on Липень 17th, 2015 at 07:52

    Доброго дня, Маріє! Будь ласка, зателефонуйте по тел. 067-364-33-77 і Вам нададуть інформацію з приводу отримання консультації.

Написати відповідь


1 × = один

--


Календар публікацій

Липень 2015
П В С Ч П С Н
« Чер   Сер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031