Реєстрація підприємств
Умовою для здійснення підприємницької діяльності згідно з чинним законодавством України, як для індивідуального підприємця, так і юридичної особи є їх обов’язкова державна реєстрація в спеціально уповноваженому органі. Незважаючи на те, що з кожним роком здійснюються спроби спростити процес реєстрації і навіть поява, так званої, системи «єдиного вікна», яку закріпив новий Закон, реєстрація підприємства власними силами, не маючи юридичної освіти і відповідного досвіду, достатньо проблематична, а іноді й неможлива.
Приватне підприємство (ПП)
Власник приватного підприємства (це юридична особа), на відміну від підприємця несе відповідальність за результати своєї підприємницької діяльності тільки майном, яке вклав на створення і розвиток свого підприємства.
Установчим документом ПП є статут.
При створенні ПП статутний капітал не має мінімального обов’язкового розміру, – це може бути навіть і одна гривня.
Створити ПП можуть і два, і більше громадян. Працювати можна самому, або використовувати найману працю. Керувати ПП можна безпосередньо самому, або через найманого керівника (директора).
ПП може бути платником єдиного податку за ставкою 10% або 6%+ПДВ.
ПП зобов’язане отримати печатку. Можна мати тільки по одному примірнику основної каучукової або металевої печатки.
Місцезнаходженням ПП може бути будь-яке нежитлове приміщення, а також місце проживання одного із засновників на момент реєстрації.
Товариство з обмеженою відповідальність /скорочено ТОВ, ТзОВ/ є, як свідчить статистика, найпопулярнішою формою організації своєї справи. Зупинятися детально чому саме не будемо. Проте коротко зазначимо, законодавчо добре врегульована /є пробіли, але це поправимо/, оптимально компонує малому та середньому бізнесу. У світовому бізнесі ця форма також популярна, тобто, на відміну від приватного підприємства, закордонні партнери розуміють з ким мають справу.
Спочатку вирішуєте для себе хто ж буде засновником (учасником) Вашого ТОВ. Ви можете одноосібно володіти таким товариством. Правда, тільки одним таким, де є один засновник. Проте ніхто не заборонить Вам бути власником ще й приватного підприємства і бути одночасно приватним підприємцем.
Засновником (учасником) ТОВ можуть бути як фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), так і юридичні особи. Максимальна кількість учасників обмежена 10 особами.
Засновник відповідає тільки в межах своєї частки у ТОВ.
Засновницький (до змін 20.06.2007р. – установчий) договір на сьогоднішній день не є обов’язковим документом. Для реєстрації ТОВ достатньо статуту, який і є єдиним установчим документом.
Статут затверджується установчими зборами засновників ТОВ. Документ установчих зборів – протокол установчих зборів учасників (або простіше — протокол зборів учасників).
На момент реєстрації розмір статутного капіталу з 01.01.2010 року повинен становити не менше розміру однієї мінімальної заробітної плати, який буде встановлений на момент реєстрації.
Керувати ТОВ можна безпосередньо самому або через найманого керівника (директора).
ТОВ не зобов’язане мати штат працівників (проте списання ТМЦ буде неможливе), може бути платником єдиного податку за ставкою 10% або 6%+ПДВ.
ТОВ зобов’язане отримати печатку. Можна мати тільки по одному примірнику основної каучукової або металевої печатки.
ТОВ зобов’язане відкрити поточний рахунок у банку.
Місцезнаходженням ТОВ може бути будь-яке нежитлове приміщення, а також місце проживання одного із засновників на момент реєстрації.
Загальні питання
Ви одночасно можете бути власником (співвласником) ПП, ТОВ, директором цих чи інших підприємств (крім державних), підприємцем і працівником на інших підприємствах.
Обмеження: у випадку, якщо ви директор одночасно двох і більше підприємств, не укладайте договори, в яких сторонами будуть саме ці підприємства. Якщо на одному – Ви власник, а на іншому – директор, негативних наслідків укладення договорів не буде.
Учасник ТОВ, власник ПП не є посадовою чи службовою особою. Це означає, що учасник (власник) не несе відповідальності за дії свого ТОВ (ПП) (неподання звітності, ухилення від сплати податків тощо). Однак, у випадку, якщо займає посаду директора, головного бухгалтера, голови ревізійної комісії, тощо, з визначеним колом повноважень (організаційно-розпорядчі, адміністративно господарські) тоді є відповідальність.
Формувати статутний капітал можна коштами, майном, майновими та іншими відчужуваними правами, які можуть бути оцінені (не особисті права громадянина, особи, людини). Фактично будь-яке майно може бути предметом внеску, якщо його можна відчужити і воно має грошову оцінку. Кошти вносяться на спеціально відкритий банківський рахунок, банком видається квитанція, яка подається реєстратору для підтвердження СК. Передача майна оформляється актом прийому-передачі, актом (протоколом) оцінки майна. Майно – комп’ютери, офісна техніка, меблі, автомобілі, обладнання, будівлі, споруди тощо. Права – право оренди автомобіля, оренди нерухомості, користування корисними копалинами, право на ноу-хау, авторські права, права на торгову марку, тощо. Після передачі, майно потрапляє на баланс ТОВ (ПП) і стає його власністю, звісно за умови реєстрації останніх. На заміну майна, яке передане до СК, учасник одержує у власність корпоративні права на суму свого внеску.
Економлячи час і отримуючи певні вигоди, діюче ПП, ТОВ можна купити у іншого власника (договір купівлі-продажу корпоративних прав тощо). Якщо історія ПП , ТОВ позитивна (бажано понад 2 роки) можна в банку розраховувати на кредит. Але тут є і підводне каміння – важко прослідкувати всю історію діяльності такого ПП, ТОВ.
Документи для реєстрації:
1. Статут
2. Протокол зборів учасників
3. при внесенні у СК майна:
3.1. акт приймання-передачі майна
3.2. протокол оцінки майна
4. при внесенні у СК грошових коштів – банківська квитанція про внесення коштів на формування статутного капіталу
5. для підтвердження місцезнаходження юридичної особи:
5.1. форма №3 (підтвердження місця проживання) одного з засновників,
або
5.2. документ, який підтверджує право власності не нерухомість (договір купівлі-продажу, дарування тощо)
або
5.3. документ, який підтверджує право користування (договір оренди,
6.ксерокопії паспортів та ідентифікаційних номерів посадових осіб (директора, головного бухгалтера)
Крім того:
Від засновників – фізичні особи
1.ксерокопії паспортів (1-а, 2-а сторінка та сторінка з відміткою про реєстрацію)
2.ксерокопії ідентифікаційних кодів.
Від засновників – юридичні особи
1.нотаріальна копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи;
2.довідка з податкової адміністрації (ф. 4-ОПП);
3.копія довідки статуправління про включення до ЄДРПОУ;
4.протокол зборів від ТОВ (ПП, тощо) про рішення створити нове підприємство або увійти до складу нового підприємства (підпис учасників, печатка — підписи засвідчити нотаріально);
4. Документ, що підтверджує повноваження особи, яка буде підписувати документи від засновника:
4.1. копія протоколу про обрання (призначення) директора;
4.2. копія наказу про призначення директора;
або копія довіреності на підписання документів.
Визначитися з:
1. назва підприємства;
2. основні види діяльності;
3. банк;
4. вибір податкової системи (загальна система оподаткування, ПДВ, єдиний податок);
5. вигляд основної печатки, необхідність та кількість штампів, додаткових печаток.
Подскажите ,пожалуйста, какие документы нужны иностранному гражданину для открытия ЧП ?
Физическому лицу-нерезиденту понадобятся документы определённые ст. 42 ЗУ “Про Державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, а именно
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця;
копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця.
Единственным для Вас условием, является, чтобы физлицо – нерезидент встал на учет в налоговых органах и получил ИПН, для этого нужно обратиться в налоговую инспекцию по месту учета нерезидента.
Підкажіть будь-ласка. Чи можу я, ФОП, бути співвласником ТОВ, його директором та здавати в оренду приміщення від імені ФОП цьому ж ТОВ, в якому я є співвласником та директором. Буду дуже вдячний за відповідь.
1. Бути одним із засновників ТОВ в якості ФОП Ви можете;
2. Можете також бути директором ТОВ, але як фізична особа;
3. Здавати в оренду приміщення Ви також можете, укладення таких договорів покладається на Директора, але можна оформити підписання договору оренди через рішення засновників та делегувати повноваження на укладення такого договору 3-й особі, задля того, щоб при підписанні угоди Вам не довелося ставити свій підпис двічі, що може призвести до негативної уваги з боку контролюючих органів.
Підскажіть будь-ласка чи я вляється фізична-особа підприємець службовою особою у сфері адмістративного права при накладенні штрафу за недопуск іспектора з праці?
Наразі, це дискусійне питання, яке ніяк не закріплено на рівні Закону. Для повної відповіді, яка буде включати відповідні роз’яснення ВАСУ, судову практику та зведений аналіз законодавчих актів, Ви можете отримати від нас звернутись за електронною адресою: info@uris-c.com.ua.
З повагою,
ЮК
підскажіть буть-ласка. чи може г-н зареєстрований у центрі зайнятості як безробітний бути одночасно засновником ТОВ і не працювати. чи буде він отримувати допомогу по безробіттю? щиро вдячна
Підскажіть відповідь на питання: при утворенні ПП, в статуті вказано двох засновників, що відповідно є між собою співзасновниками. Та чи потрібно до статуту додатково засновницький договір ? а вже потім подавати до державної реєстрації.
Ні не потрібно. Засновницький договір – це форма установчого документу юридичної особи, що у Вашому випадку є – Статут.
Підскажіть буть-ласка? Зараз я зареєстрована як фізична особа,хочу відкрити юридичну для створення агенства нерухомості можу бути я одним засновником,чи потрібно мені мати відразу бухгалтера та юриста,в мене вища бухгалтерська освіта я можу бути бухгалтером у своїй фірмі?Чи потрібно буде платити мені в пенсійний фонд як найманий працівник?
Анна, звісно, що можете бути єдиним засновником та на власний розсуд обирати правову форму підприємства.
Якщо Вам необхідна допомога кваліфікованих юристів, просимо звертатись за телефонами:
0412-46-51-25
067-326-73-97
093-462-53-13
З повагою, ЮК
Доброго дня! Підкажіть, чи можуть дві фірми одного й того ж засновника співпрацювати між собою?
Підскажіть будьласка, який зараз мінімальний розмір статутного фонду для створення приватного п-ва (5%сис-ма по оподаткуванню доходів).
Оксано, для приватного підприємства законодавством не встановлено ані мінімального розміру статутного фонду, ані строків його формування (на відміну від товариства з обмеженою відповідальністю). Відповідно, статутний фонд приватного підприємства може бути яким завгодно малим, хоч 1 гривня; і не існує вимог щодо формування статутного фонду приватного підприємства до його реєстрації.
Здравствуйте! Будьте добры, подскажите, как заполнять протокол участников Общества при условии, что учредитель один(он же и директор)? Нужен ли протокол в данном случае?
Добрий день, підскажіть будь-ласка, створюється ТзОв з двома засновниками, статутний фонд формується з 4 000,00 грн, по 2 000 грн на кожного засновника в рівних частках, кошти будуть внесені на протязі року. Мінімальний розмір статутного фонту ТзОВ теж може становити навіть 1 грн як і у Приватного підприємства? і чи потрібно збільшувати статутний фонд щороку постійно? Величезне дякую!
Ще одне питання, скажіть будь-ласка, чи можуть в створеному ТзОВ засновники, які є одночасно співласниками в рівних правах і долях, чи може один засновник бути Виконавчим або Генеральним Директором, а інший просто Директор? Дякую!
Cтудента на работе оформили,как ЧП (частного предпринимателя).Платил как полагается налоги( бухгалтерия на бывшей работе это считала сама). Но вот уже не работаю с полгода, сократили (ЧПиста не закрывал, т.к. думаю устроиться работать где-то еще). Надо ли и сколько? платить налог когда я не работаю, но ЧП не закрыто?…
Доброго дня, Євгеніє! Перш за все, Вам потрібно дізнатися на якій системі оподаткування Ви здійснювали свою підприємницьку діяльність: на загальній чи на спрощеній системі. Не затягуйте з вирішенням даного питання, адже наслідки несплати податків і неподання звітів може обернутися штрафами. За грунтовною консультацією звертайтеся за тел. 0949152125.
З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”.
Спасибо, что ответили.
Я ЧПист на упрощенной системе налогообложения 3 группа.
Куда обратиться, чтобы оплатить полагающиеся в данном случае налоги – в пенсионный, налоговую или еще куда? Какие надо документы ? Где взять бланки о нулевом доходе, чтобы подать в налоговую?
Доброго дня, Ірино. Законодавством не передбачено мінімального статутного фонду та обов’язку збільшувати статутний фонд ТОВ, це на Ваш розсуд. Зазначимо лише, що ТОВ (як і будь-яка інша організаційно-правова форма фінансової установи),що надаватиме фінансові послуги (кредити, депозити тощо), відповідно до законодавства має мінімальний статутний фонд.
З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”.
Добрый день! Подскажите, пожалуйста: смена состава учредителей. Входит нерезидент, есть право на временное проживание, но нет идентификационного кода. Можно ли ввести такого нерезидента в состав учредителей?
Шановний Костянтин, спочатку потрібно фізичній особі-нерезиденту отримати ідентифікаційний номер, а далі- продовжуйте процедуру зміни складу засновників товариства. Корисним для Вас буде ознайомлення з Законом України №1701-VII від 14.10.2014 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодонабувачів юридичних осіб та публічних діячів».
З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”.
Шановна Ірино, це не заборонено законом.
Підскажіть буть-ласка. чи може г-н зареєстрований у центрі зайнятості як безробітний бути одночасно засновником ТОВ і не працювати. чи буде він отримувати допомогу по безробіттю?
Шановна Маріє, відповідно до п. 5.5. Наказу N 307 від 20.11.2000 р. “Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб’єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами) та п. 3 ст.128 Господарського кодексу України (громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність: безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється…), а тому засновник ТОВ не може бути зареєстрованим у центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю.
Добрый день!!! Подскажите!!!! Если уже зарегестрировано ПП, директор один из основателей и он хочет покинуть этот пост (директора), а нанят другого работника – как это сделать??? И нужноли вести орга-штатную работу, бухгалтерию и т.д???? Где эти вопросы можно прочитать, источники???? Спасибо))))
Шановний Миколо, перегляньте Господарський кодекс України,Цивільний кодекс України, ЗУ “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”. Спеціальний закон, який регулював би діяльність приватних підприємств – відсутній. Обов’язково перегляньте статут Вашого підприємства. В даних нормативно-правових актах знайдете відповідь. За допомогою звертайтеся по тел.067-364-33-77.
Подскажите, пожалуйста, может ли новое ООО заключать договора, находясь в процессе получения свидетельства плательщика НДС?
Шановна Оксано, на даний час укладення договорів можливе в якості неплатника ПДВ, а як отримаєте свідоцтво, внесете зміни до договору, шляхом укладення додаткової угоди.
Скажіть будь ласка, для відкриття пп потрібен диплом вищої освіти?
Шановний Назаре, для реєстрації ПП відомостей про освіту ні засновників, ні директорів не потрібно. Проте, залежно від виду господарської діяльності суб’єкта господарювання законодавством можуть бути передбачені вимоги до його керівника, головного бухгалтера, працівників (наприклад, для фінансових установ, медичних закладів).
Скажіть будь ласка, я зареєструвала ТОВ і я є єдиним засновником чи може ТОВ працювати без найманих працівників ?
Чи можу я не оформлятись і вести діяльність безоплатно?
Ще одне, я запізнилась і не подала заяву протягом 10ти днів для єдиної системи оподаткування, мене автоматично переведено на загальну систему оподаткування? якщо я поки не веду діяльності повинна я щось сплачувати при загальній системі оподаткуванная? дякую заздалегідь.
Шановна Вікторіє, якщо не маєте доходу, то сплачувати нічого не потрібно. Якщо директор є одночасно засновником (співзасновником) юридичної особи, то відповідно до ст.65 ГКУ управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна та участі в управлінні трудовим колективом. Тобто, співзасновник може виконувати функцію директора (виконавчого органу), якщо йому надані такі повноваження відповідно до установчих документів.
Що стосується оплати праці, то в разі, якщо з директором укладено трудовий договір, то заробітна плата має виплачуватись в обов’язковому порядку, якщо ж трудового договору не було укладено та в установчих документах визначено спосіб винагороди власнику (співвласнику) за таку діяльність, то заробітна плата може не виплачуватись. З власного досвіду, радимо Вам укласти трудовий договір і оформити мінімальну заробітну плату.
Доброго дня! Прошу у Вас поради…організовую власне підприємство, але у цьому мені допомагають кілька людей, які і працюватимуть на цьому підприємстві…Як краще буде оформити їхню участь у цьому? ТОВ? чи , можливо, АТ? щоб і людям пообіцяти якісь відсотки і власником повноцінним залишитись
Дякую завчасно
Шановна Оксано, консультацію замовляйте по телефону 067-364-33-77.
Прошу підказати чи може засновник ТОВ, який не має доходу від діяльності ( не є директором, не отримує дивідентів), отримувати допомогу по безробіттю?
Шановний Іване, Вам таку допомогу не призначать, лише у випадку виходу зі складу засновників ТОВ.
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи можу я, як одноосібний засновник та директор ТОВ, оформити ще для себе ФОП.
Доброго дня, Наталіє. Може.
Добрий вечір! Я є одноосібним власником ТОВ , директором цього ТОВ та зареєстрованим ФОП( без працівників).Скажіть , будь ласка, чи можу я укладати договори ( одна і та ж сама діяльність…. Страховий агент) юр особа – страхова компанія, ФОП- страхова компанія? Дякую
Шановна Юліє, укладати між собою договори заборонено. Потрібно надати повноваження щодо укладання іншій особі-працівнику, наприклад заступнику директора.
Добрий день! Підкажіть будь-ласка, як можна ввести ще одного засновника у приватне підприємство з одним засновником, коли підприємство було зареєстровано до 2004 року і відсутній зареєстрований статутний капітал?
Доброго дня,Іване! Згідно з чинним законодавством підприємства — суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форми власності обов’язково повинні мати статутний капітал.Разом з тим жоден законодавчий або нормативно-правовий акт не містить вказівок щодо мінімального розміру і строків наповнення статутного капіталу приватного підприємства…Консультація є платною. Її можна замовити за тел. 094-91-52-125
Приватне підприємство квед 01.11 3 група 5% засновник має майно і проведена електроенергія за яку платить юрособа засновник,також засновник і приватний підприємець 2 група на єдиному податку 20% квед 01.11. БЕРЕ В ОРЕНДУ ЛЮДСКІ ПАЇ . Термін дії паїв закінчено. Підскажіть куди краще оформити паї на юр. особу чи фіз. особу. Якщо фіз то чи має право юр. особа сплачувати за світло але не показувати дохід так як діяльність здійснюється в тому самому місці що і фіз особа і як правильно передати в аренду власність юр особи самому собі як фіз особі або як правильно переоформити все майно на фіз. особу
Шановна Альона, консультація по Вашому питанню є платною.Про вартість і умови надання консультації можете дізнатися по тел. 0412-46-51-25.
Доброго дня! Я – директор ТОВ, а також один з двох засновників. Другий засновник зареєстрований як ФОП. Чи можу я укладати договори від імені ТОВ з другим засновником – ФОП? І якщо це договір на надання послуг, то розмір оплати визначаю я, як директор?
Доброго дня, Олександре. Можна, але є певні особливості. Замовляйте консультацію за тел.067-364-33-77
1.Доброго дня! Якщо я засновую ТОВ самостійно і хочу бути в ньому директором, то чи потрібно мені працевлаштовуватися там як директору?
2. Якщо я вже працюю директором в одному ТОВ, то чи можу я займати посаду директора і в другому ТОВ але не платити податок двічі? ( тобто бути по сумісництву директором на різних ТОВ). Буду дуже вдячний за надану інформацію.
Шановний Назаре, консультацію у зручний для Вас час можемо надати у разі її замовлення. Тел. для довідок 067-364-33-77
Якщо пенсіонер є засновником ТОВ, чи сплачує він податки та в яких розмірах. Дякую!