Як стягнути додаткові кошти на утримання дитини

На жаль, у нашому житті цілком звичайна ситуація, при якій один з батьків, які перебувають в розлученні, ухиляється як від сплати аліментів, так і від компенсації додаткових витрат, пов’язаних з утриманням дитини. Але неприємно ще й те, що нижчі суди іноді в порушення закону не задовольняють у повному обсязі позовні вимоги щодо стягнення аліментів. Про те, чому не варто впадати у відчай в такій ситуації і як добитися справедливості в касаційному порядку, дізнаємося з розглянутого судового рішення.

У вересні 2007 р. позивачка звернулася до суду з позовом до колишнього чоловіка про стягнення аліментів та додаткових витрат на утримання дитини. Позовні вимоги заявниця мотивувала тим, що після розлучення, виховуючи неповнолітню дочку (2003 р. Р.), одна несе всі витрати на її утримання, оскільки відповідач ухиляється від сплати аліментів, а також тим, що у зв’язку із захворюванням дитина вимагає посиленого харчування і постійного медичного догляду з періодичним лікуванням. У заяві позивачка просила стягнути з відповідача на свою користь аліменти в розмірі 6000 грн. і додаткові витрати на утримання дочки в сумі 1500 грн.

Рішенням районного суду в 2008 р, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, позов задоволено частково. З відповідача стягнуто на користь позивачки аліменти в розмірі 1000 грн, починаючи з кінця вересня 2007 р.. до досягнення дитиною повноліття, а також додаткові витрати на утримання дочки у розмірі 200 грн. з дня вступу рішення в законну силу і до кінця серпня 2008 Позивачка подала касаційну скаргу, в якій просила рішення суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів ВСУ дійшла висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав. Задовольняючи частково позовні вимоги позивачки, суд першої інстанції, з чим погодився і суд апеляційної інстанції, керувався тим, що відповідач є приватним підприємцем з непостійним доходом і має на утриманні іншу неповнолітню дитину. Однак з таким висновком судів повністю погодитись не можна.

Відповідно до вимог ст. 180 СК, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Ст. 184 СК передбачено підстави для визначення аліментів у твердій грошовій сумі, зокрема, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. Згідно з ч. 1 ст. 185 СК, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той, кому вимогу про стягнення аліментів не було пред’явлено, зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом т. п.).

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивачка посилалася на те, що відповідач як приватний підприємець має значний дохід (зокрема, його дохід за 2007 р. складає більш 488 тис. грн.), Тому вона вважає за можливе стягнути з нього аліменти на утримання дитини в розмірі 6000 грн. і додаткові витрати у зв’язку з хворобою дитини в розмірі 1500 грн. Суд першої інстанції, в порушення вимог статей 212-215 ЦПК, на зазначені положення закону уваги не звернув, пояснень позивачки належним чином не перевірив, не встановив і не зазначив у рішенні розмір доходів відповідача, а саме не витребував і не перевірив відповідних документів від податкової інспекції, що підтверджують дохід останнього. Також суд належним чином не мотивував свого висновку щодо розміру аліментів та розміру додаткових витрат на утримання дитини з урахуванням відповідача матеріального становища. Всупереч вимогам закону, висновки суду грунтуються на припущеннях. У свою чергу, апеляційний суд, в порушення вимог ст. 303 та 315 ЦПК, належним чином не перевірив доводів апеляційної скарги, в ухвалі не вказав конкретних обставин і фактів, що спростовують такі доводи, і залишив рішення суду першої інстанції без змін. З урахуванням вищевикладеного, ВСУ касаційна скарга була задоволена.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 28.03.2011, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Як стягнути додаткові кошти на утримання дитини”

 1. Ольга on Червень 9th, 2012 at 05:27

  Добрый день! С несовершеннолетним понятно. ВСУ отказал во взыскании средств на дополнит.расходы нетрудоспособному инвалиду детства 3гр.бессрочно мотивируя отсутствием прямого закона. Не применил аналогию. Ответчик в России, там есть такой закон ст.86 СК РФ. Как не потерять иск? Подать такой же в РФ или есть шанс добиться через ЕвроСуд? А куда после ВСУ можно подать касацию? По состоянию здоровья сын не работает, посылают обследоваться на 2гр. а денег нет ехать в Днепропетровск. Благодарю за ответ.

 2. Владимир ЮК on Червень 13th, 2012 at 08:14

  Указанные Вами правоотношения, даже ввиду проживания ответчика в РФ, согласно Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам (Минск, 22 января 1993 г., с изменениями от 28 марта 1997 г.) подлежит применению законодательство Украины.
  В Европейском суде возможно доказывать только тот момент, что ввиду отсутствия специального Закона в Украине по части социальных гарантий и обеспечения детей-инвалидов их родителями Украиной фактически Вам наносится ущерб, который подлежит доказыванию.
  Верховный суд Украины – высшая инстанция правосудия. Если последнее решение принималось Высшим специализированным судом Украины с рассмотрения гражданских и криминальных дел, то у Вас остаётся право обжаловать данное решение в ВСУ, но только по части неоднородного применения законодательства Украины в спорном вопросе.
  Если Вы хотите, чтобы нашими специалистами были изучены имеющиеся у Вас документы и судебные решения и по факту такого изучения было предоставлено заключение по возможным действиям, Вы можете обратиться на электронный адрес нашей компании: info@uris-c.com.ua
  (предупреждаем, что данная услуга платная)
  С уважением,
  ЮК

Написати відповідь


+ сім = 11