Якщо до вас нагрянули з перевіркою …

Практичні рекомендації на випадок візиту перевіряючих або правоохоронних органів

У зв’язку з частими в поточному році візитами правоохоронних та інших перевіряючих органів в офіси та виробничі приміщення українських компаній, пропоную вашій увазі практичні рекомендації щодо поведінки керівництва та співробітників підприємств у разі таких візитів. Сподіваюся, вони виявляться корисними для вас.

Перш за все, зазначу, що в залежності від цілей і приводу візити правоохоронних та перевіряючих органів можна умовно розділити на два види:

  • контрольно-наглядові візити з метою проведення планових та позапланових перевірок;
  • візити у зв’язку з проведенням слідчих дій (обшуку і виїмки) у порушеній кримінальної справи.

Контрольно-наглядові візити (планові і позапланові перевірки правоохоронних та інших перевіряючих органів)

Підстави проведення планових і позапланових перевірок, повноваження контролюючих органів, а також права суб’єктів господарювання при проведенні контрольно-наглядових заходів регулюються Законом України “Про основи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Слід пам’ятати, що проведення планових перевірок має супроводжуватися повідомленням суб’єкта господарювання про майбутні заходи контролю не пізніше, ніж за 10 днів, у противному випадку Закон прямо передбачає право суб’єкта господарювання не допустити співробітників контролюючого органу на підприємство для проведення планової перевірки.

Що стосується позапланових перевірок, то вони проводяться виключно у випадках, прямо встановлених Законом України “Про основи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (4 підстави передбачені у статті 5 Закону), на підставі направлення на проведення державного контролю, копія якого передається суб’єкту господарювання.

Нижче наведу кілька основних правил, які слід пам’ятати керівнику при проведенні на його підприємстві перевірки (планової або позапланової).

1. Перш за все, необхідно перевірити і переписати дані службових посвідчень осіб, що з’явилися на підприємстві. Доцільно доручити це службі охорони на вході (контрольно-пропускному пункті). Також важливо, щоб про прихід перевіряючих служба охорони негайно повідомила керівника (або юриста).

2. Перш ніж впустити перевіряючих на територію підприємства, слід поглянути на документ, що підтверджує привід візиту: направлення на перевірку або постанова про проведення обшуку та/або виїмки (іншої слідчої дії), і переконатися, що такий документ стосується саме цього підприємства і на ньому присутній підпис уповноваженої особи. Перевірку приводу візиту на розсуд керівництва можна також доручати службі охорони. Якщо встановлено, що візит обумовлений позаплановою перевіркою, слід ознайомитися з підставою і предметом такої перевірки. Пам’ятайте, що копію направлення на перевірку посадова особа перевіряючого органу зобов’язана вручити вам.

3. Слід завести на підприємстві журнал перевірок і пропонувати перевіряючим розписуватися в такому журналі. Вони зобов’язані це зробити на вимогу представників підприємства.

4. Далі слід запросити перевіряючих в адміністративне приміщення і почати бесіду з метою з’ясування їхніх намірів і встановлення конкретного переліку об’єктів та документів, які вони мають намір перевіряти. Будувати діалог з перевіряючими бажано в спокійній, в міру люб’язній манері, з дотриманням елементарних правил ввічливості, демонструючи прагнення сприяти в міру своїх можливостей. Бажано забезпечити присутність юриста під час перевірки. Розмову з перевіряючими бажано вести одній особі, і організувати її таким чином, щоб завдання співробітникам ставили не перевіряючі органи, а сам директор (чи інша особа, яка веде переговори з перевіряючими). Важливо попередити про це і співробітників. Вони повинні розуміти і своєю поведінкою пояснювати, що надати той чи інший документ, здійснити ту чи іншу дію вони можуть лише за дорученням директора. Цілком прийнятним з їхнього боку буде спокійна відповідь: “Мені не дозволяє посадова інструкція це робити без вказівки директора” або “Будь ласка, зверніться до директора, без його дозволу я не компетентний передати вам це”.

5. При проведенні перевірок бажано забезпечити якомога меншу кількість контактів перевіряючих з представниками підприємства (якщо цього не потребують питання перевірки).

Важливо довести до відома працівників: вони не зобов’язані давати будь-які пояснення в ході перевірки або навіть проведення слідчих дій, у них є право зберігати мовчання.

6. У ході проведення перевірки слід виконувати законні вимоги перевіряючих надавати їм ті документи та інформацію, які відносяться до предмета перевірки. Нерідко перевіряючі вимагають документи, що не мають прямого відношення до предмета перевірки, що може спровокувати конфліктну ситуацію. У всіх випадках найголовніше – зберігати спокій. Ваша поведінка повинна бути заспокійливою, а не провокаційною: прагнете переконати їх, що ви налаштовані на конструктивну перевірку і готові виконати всі їхні законні вимоги.

Важливо пам’ятати про те, що вилучати будь-які предмети (зокрема, комп’ютери, жорсткі диски і т.д.) перевіряючі органи не мають права, окрім як у рамках проведення виїмки (слідчої дії по порушеній кримінальній справі і на підставі постанови слідчого чи суду), у зв’язку з чим слід тверезо ставитися до погроз вилучити носії інформації або інше майно підприємства.

7. За підсумками перевірки перевіряючі складають акт, в якому вказують виявлені порушення. Дуже важливо подбати про те, щоб усі ваші заперечення, пов’язані з проведенням перевірки та її висновками, були відображені в таких актах. Тому на момент підписання акта перевірки директором (або представником) підприємства слід зробити позначку про те, що заперечення будуть додатково підготовлені та додані до акта перевірки. Або, якщо заперечення вже готові на окремому документі, слід зробити посилання в акті на такий документ і прикласти його до акта.

Не слід відмовляти у підписанні акта, інакше ви втратите можливість залишити письмовий слід про наявність заперечень щодо перевірки.

8. За результатами перевірки доцільно зібрати робочу групу, до якої увійдуть співробітники підрозділів підприємства, що відповідають за ті ділянки роботи, які перевірялися. Мета зібрання робочої групи – визначити, які дії і заходи слід вжити, щоб уникнути повторних перевірок або притягнення до відповідальності за недотримання приписів перевіряючих органів.

Такі основні правила, які слід пам’ятати при проведенні планових та позапланових перевірок. На закінчення по даному виду візитів зазначу, що підприємству надано право здійснювати аудіо-і відеозапис перевірок, які проводяться на підприємстві. Це право може бути використано, щоб закликати перевіряючі органи до припинення порушення законних прав компанії. Крім того, у випадках, коли дії перевіряючих очевидно незаконні (наприклад, вони намагаються потрапити на територію з перевіркою без наявності відповідних документів), існують так звані “гарячі лінії” – телефони, за якими можна повідомити про порушення з боку перевіряючих органів і вимагати підтримки (аж до виклику міліції).

Візити у зв’язку з проведенням слідчих дій

Зупинимося на другій цілі для візиту правоохоронних органів – проведенні слідчих дій, тобто сукупності спеціальних заходів, які вживають слідчим для розслідування злочину.

Найчастіше інтереси підприємств зачіпають такі види слідчих дій, як обшук і виїмка.

При появі в офісі компанії співробітників правоохоронних органів (або при спробі проникнути в офіс компанії) необхідно брати до уваги наступне:

1) обшук і виїмка можуть проводитися тільки за наявності порушеної кримінальної справи. Слід зазначити, що кримінальна справа не обов’язково має бути порушена проти співробітника вашої компанії, частіше за все в таких випадках у кримінальних справах ще немає підозрюваних – вони порушуються за фактом злочину;

2) обшук і виїмка можуть здійснюватися лише за наявності постанови слідчого (з санкцією прокурора) або постанови суду (якщо проводиться обшук житлового приміщення) про проведення обшуку і виїмки. При вивченні постанови слід звернути увагу на посаду та ПІБ особи, яка підписала постанову, на адресу приміщення, в якому постановлено проводити обшук, а також предмети (документи), які необхідно знайти/надати. Текст постанови про обшук і/або виїмку слід переписати. (Слідчий не зобов’язаний вручати обшукуваному копію постанови, а зобов’язаний лише пред’явити постанову, у зв’язку з цим ми рекомендуємо повністю переписати весь текст постанови);

3) обшук і виїмка можуть проводитися тільки в денний час;

4) обшук і виїмка можуть проводитися тільки слідчими органами (органи внутрішніх справ, прокуратура, Служба безпеки України, податкова міліція). У статті 112 Кримінально-процесуального кодексу України (КПК) чітко розподілена компетенція чотирьох зазначених органів досудового слідства – розслідування яких саме злочинів належить до компетенції кожного з них. Слідчий може доручити проведення слідчих дій органам дізнання (перелік органів дізнання викладено в статті 101 КПК (11 органів)). Дані службових посвідчень перевіряючих посадових осіб, як і у випадку з перевірками, необхідно переписати;

5) при проведенні обшуку і виїмки з метою забезпечення максимального захисту прав підприємства вкрай бажаним є присутність юриста. Звертаю вашу увагу на те, що при проведенні обшуку і виїмки слідчі органи не зобов’язані забезпечувати присутність юриста або адвоката. Разом з тим відповідно до статті 181 КПК обшук і виїмка проводяться в присутності представників підприємства. Кількість представників законодавчо не обмежена. Тим не менше на практиці можлива ситуація, при якій, навіть якщо ви будете наполягати на присутності юриста, слідчий буде відмовлятися впускати його в обшукуване приміщення. Також траплялося, що слідчий просив співробітників покинути приміщення що обшукується. У всіх випадках слід пам’ятати, що слідчому не надано право обмежувати кількість представників компанії або вимагати видалення будь-кого з офісу. Тому у вас є право наполягати на присутності при обшуку тих представників компанії, яких ви вважаєте потрібними;

6) при обшуку та/або виїмці обов’язкова присутність двох понятих, тобто сторонніх осіб, не зацікавлених у результаті кримінальної справи. Значення понятих у тому, що вони разом з іншими учасниками слідчих дій розписуються в протоколі і заявляють про порушення, допущені в ході обшуку і виїмки. При спробі провести обшук у відсутність понятих (або, як це найчастіше трапляється, при приході понятих разом зі слідчим) необхідно звернути на це увагу слідчого і наполягати на присутності понятих (або заміні понятих, мотивуючи сумнівами в їх незалежності). Про порушення, пов’язані з понятими, необхідно згодом зробити позначку в протоколі;

7) у ході здійснення обшуку компетентні представники компанії повинні уважно спостерігати за діями слідчих органів, письмово заявляти про кожний випадок порушення і вимагати включення відповідних заяв до протоколу обшуку та/або виїмки;

8) слід мати на увазі, що при обшуку і виїмці вилучатися можуть лише предмети, що мають значення для справи. Усі вилучені документи і предмети повинні бути пред’явлені понятим і перераховані в протоколі обшуку або виїмки чи в доданому до нього опису з зазначенням їх назви, кількості, міри, ваги, матеріалу, з якого вони виготовлені, та індивідуальних ознак (стаття 186 КПК). Відповідно до пункту 9 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” в разі вилучення первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку посадова особа підприємства має право в присутності вилучаючих органів зняти копії з документів, що вилучаються;

9) за результатами проведених обшуку та/або виїмки складається протокол, в який включаються всі подробиці слідчої дії, заяви присутніх осіб, тривалість слідчої дії, всі істотні обставини, опис предметів і документів, що вилучаються. Звертаємо увагу на те, що всі підписи на документах повинні бути “живими”, та здійснюються на ваших очах. На стадії підготовки протоколу дуже важливо максимально докладно описати всі зафіксовані вами порушення, щоб мати можливість посилатися на них при оскарженні дій слідчого, а також проконтролювати відсутність сторонніх підписів (у тому числі підписів співробітників компанії) на протоколі слідчих дій.

Примітка

У ході бесіди зі слідчими органами, в тому числі при заяві вами вимог (про присутність юристів і т.д.), необхідно зберігати спокій. Настійно не рекомендую провокувати конфлікти з представниками правоохоронних органів, проявляти агресію в будь-якій формі, навіть у тих випадках, коли співробітники правоохоронних органів діють незаконно. У ході проведення слідчих дій правоохоронні органи наділені досить широкими повноваженнями. Так, законним є заборона слідчого виходити з приміщення особам, присутнім там під час обшуку і виїмки, а також на спілкування таких осіб між собою або з іншими особами. Слідчий має право заборонити телефонувати по мобільному телефону. Зазначені повноваження передбачені у статті 183 КПК, а стаття 179 забороняє відмовляти у видачі документів або предметів, необхідних слідчим під час обшуку і виїмки. Крім того, на їхньому боці психологічна перевага (можлива ​​присутність озброєних співробітників спецпідрозділів).

У зв’язку з цим найбільш ефективними будуть дії компанії з можливого попередження негативних наслідків передбачуваного обшуку і виїмки, заходи щодо недопущення відкритого зберігання на підприємстві документів і предметів, що становлять комерційну таємницю, дії з психологічної підготовки співробітників підприємства до можливого візиту правоохоронних органів.

www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 18.04.2011, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 7 = чотирнадцять