Пенсії сім’ям військовослужбовців в разі втрати годувальника: умови, розміри, строки

Хто з членів сім’ї загиблого військовослужбовця має право на пенсію по втраті годувальника, на яких умовах і в якому розмірі вона призначається.

Умови призначення

Як і завжди, коли мова йде про пенсійне забезпечення військовослужбовців звернемося до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» (далі – Закон про пенсії військовим). Відразу обмовимося, що право на пенсію в разі втрати годувальника на цих же умовах мають інші категорії осіб, перелічених у статті 1-2 Закону (сім’ї працівників органів внутрішніх справ, податкової міліції, пенітенціарної служби і т. д.).

Пенсії в разі втрати годувальника сім’ям цих категорій осіб призначаються, якщо:

 • годувальник помер у період проходження служби;
 • не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби;
 • пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби;
 • сім’ям пенсіонерів – якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.

При цьому сім’ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Члени сім’ї, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або зниклих безвісти військовослужбовців, які перебували на їх утриманні.

Члени сім’ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається:

 • непрацездатним дітям;
 • непрацездатним батькам і дружинам, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування,
 • непрацездатним батькам і дружинам військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, що мали місце під час служби.

Крім того, батьки військовослужбовців, які загинули в період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку.

До непрацездатних членів сім’ї належать:

 • діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
 • батьки та дружини, якщо вони досягли пенсійного віку (чоловіки – 60 років, жінки – 55 років) або є інвалідами;
 • батьки та дружини (якщо вони не вступили у повторний шлюб) військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків) , захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на пенсію після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років або якщо вони є інвалідами;
 • дід і бабуся – при відсутності осіб, які за законом зобов’язані їх утримувати;
 • подружжя, один з батьків або дідусь, бабуся, брат чи сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вони зайняті доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працюють.

Право на пенсію в разі втрати годувальника незалежно від того, працюють вони чи ні мають подружжя годувальника, який помер внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних при захисті Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів органів внутрішніх справ і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.

Розміри пенсій в разі втрати годувальника

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в процентному відношенні від заробітку загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Членам сімей військовослужбовців, які померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час пенсія призначається в розмірі 40 відсотків від заробітку годувальника. В таких же розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Сім’ям військовослужбовців, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби пенсія призначається в розмірі 30% від заробітку годувальника.

Мінімальний розмір таких пенсій не може бути нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Нагадуємо, що пенсія по втраті годувальника є окремим видом пенсії, а не доплатою або надбавкою до інших видів пенсійного забезпечення. Якщо особа має право одночасно і на пенсію по втраті годувальника і на інший вид пенсії, він або вона можуть вибрати тільки один вид пенсії.

Підвищення пенсій по втраті годувальника відбувається в тих же випадках, що і підвищення інших видів «військових» пенсій: у разі збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та підвищення прожиткового мінімуму.

Термін, на який призначається пенсія

Пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім’ї померлого вважається непрацездатним, а чоловікам і жінкам, які досягли 60 і 55 років відповідно – довічно.

Якщо у складі сім’ї, якій було призначено пенсію у разі втрати годувальника, станеться зміна, внаслідок якої окремі члени сім’ї або сім’я в цілому втратять право на пенсію, перерахунок пенсії або припинення її виплати провадиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відбулися такі зміни.

Пенсія, призначена в разі смерті одного з подружжя, зберігається і при повторному одруженні пенсіонера.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у понеділок, 15.10.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 4 на публікацію “Пенсії сім’ям військовослужбовців в разі втрати годувальника: умови, розміри, строки”

 1. Людмила on Липень 6th, 2015 at 14:41

  вдова військового пенсіонера,згідно довідки МСЕК смерть по наслідкам служби. мені 52 роки стаж роботи 19 років чи маю право на пенсію по втраті годувальника не працюю.Дякую.

 2. Екатерина on Липень 6th, 2015 at 15:40

  Шановна Людмило, звертайтеся до територіального управління Пенсійного фонду за місцем проживання з всіма наявними довідками.

 3. Татьяна on Березень 25th, 2016 at 18:15

  Здравствуйте. Мой отец служил в органах КГБ. Он умер во время прохождения воинской службы в Киеве в 1982 г. Моя мама 1929 г.р. все это время получала пенсию по утере кормильца. Как и где ей получить подтверждение статуса вдовы военнослужащего (удостоверение или справку) с указанием ее права на получение льгот по оплате коммунальных платежей.
  С уважением к Вам, Татьяна.

 4. Екатерина on Березень 31st, 2016 at 13:15

  Доброго дня, Тетяно. У першу чергу Вам потрібно звернутися до Управління праці та соціального захисту за місцем реєстрації Вашої матері.

Написати відповідь


7 − один =