Поради інвестору: з чого починати

При появі вільного капіталу виникає необхідність грамотно ним розпорядитися, щоб гроші з часом не знецінилися. При успішному інвестуванні кошти не тільки зберігаються, але примножують самі себе – до цього прагне кожна людина. Звідси постає проблема пошуку таких інвестиційних інструментів, які б задовольняли очікування інвестора.

Так куди ж вкладати свої кошти? Де та тиха гавань, яка б дала притулок накопиченому капіталу, і дозволила йому рости та процвітати?

На жаль або на щастя, одразу відповісти на це питання неможливо. До цього варто провести ретельний аналіз Ваших бажань та можливостей.

В першу чергу, кожен, хто накопичив певний капітал та прагне його примножити, має задати собі питання «Для чого мені це потрібно?» або «З якою метою я інвестую свої кошти?». Сформована  мета має відповідати так званим SMART-критеріям. SMART – це абревіатура, утворена першими літерами англійських слів. Мета має бути конкретною (specific), вимірною (measurable), досяжною (attainable), значимою (relevant), обмеженою в часі (time-bounded).

Визначившись зі своїми бажаннями, інвестор має проаналізувати свої можливості. Ні не матеріальні, а психологічні. Наступне питання, на яке має бути дана відповідь, це «Які ризики я готовий прийняти на себе?». Звичайно, інвестор хоче отримати високий інвестиційний дохід максимально швидко і з мінімальними ризиками. Але на практиці ситуація інша: чим вища доходність, чим коротший строк досягнення мети, тим вищий ризик. В залежності від рівня ризику інвестиційні інструменти поділяються на консервативні, помірні та агресивні. Консервативні інвестиції – це інвестиції, по яким існують гарантії збереження капіталу. Помірні – інвестиції, які можуть дати (і дають) вищий дохід при довгостроковому інвестуванні, але часом можуть падати в ціні. Агресивні – інвестиції, які можуть дати Вам і 100% в рік, а можуть і мінус 50%. Весь Ваш капітал має бути поділений на сектори консервативного, помірного та агресивного інвестування. А ось частка того чи іншого залежить від Вашої готовності ризикувати.

На розподіл ризиків дуже сильно впливає вік інвестора.  Якщо Вам 20 років, Ви можете збільшити частку сектора агресивного інвестування навіть до 50%, тому що у Вас є час для виправлення своїх помилок.  Якщо Ви втратите всі 50% капіталу, кошти, які залишилися, допоможуть Вам почати все з початку. Але якщо Вам вже за 50, Ви не маєте права ризикувати своїми грошима. І Вам варто зменшити частку ризикових інструментів, або взагалі відмовитись від них.

При розподілі капіталу Ви можете користуватись формулою розрахунку частки консервативних інструментів в портфелі інвестора:

% Консервативних інструментів = Вік

Звичайно, все це поверхневі розрахунки, але для початку Вашої інвестиційної діяльності вони можуть стати в нагоді.

Третє питання, на яке має дати відповідь кожен потенційний інвестор, звучить так «В якій валюті мені інвестувати?»

Для захисту від валютного ризику весь Ваш капітал ми рекомендуємо тримати в різних валютах: 50% в національній валюті, інші 50% – в іноземній. При чому частка других має бути порівну розділена між всіма іноземними валютами. Наприклад, 25% в доларах і 25% в євро.

Головне не перестарайтеся. Не потрібно, щоб в Вашому портфелі було по 10-15 валют. 2-4 цілком достатньо.

Наступним кроком на шляху формування ефективної стратегії інвестування є усвідомлення принципу розумного інвестора. Звучить він так: не кладіть всі яйця в один кошик. Ваш інвестиційний портфель не повинен складатися лише, наприклад, з банківських депозитів. Він повинен містити інструменти для захисту, для росту та для страхування.

В першу чергу Ви маєте сформувати інвестиції для захисту в розмірі 3-6 місячного обсягу витрат. Наприклад, якщо Ваші витрати в місяць складають 3 тис. грн., то обсяг інвестицій для захисту має бути на рівні 9-18 тис. грн. Цей капітал ми рекомендуємо тримати в консервативних активах. Як приклад, депозити банків та кредитних спілок.

Тільки після формування інвестицій для захисту можна почати думати про інвестиції для росту та для страхування. На сьогоднішній день є широкий вибір інструментів інвестування для росту капіталу: акції українських та іноземних компаній, державні та корпоративні облігації, пайові інвестиційні фонди, банківські метали, інвестиційні рахунки в брокерських компаніях валютного та фондового ринку, нерухомість та ін.

Що стосується страхування, ми рекомендуємо певну частку в портфелі кожного інвестора вкладати в пенсійні накопичувальні програми. Це необхідно для безпеки як Вашого майбутнього так і майбутнього Вашої родини.

Для кожної людини формування інвестиційного портфелю це індивідуальна та копітка робота. Набір інструментів інвестування та їх частка в портфелі залежить від Вашого фінансового становища, рівня допустимого ризику та інвестиційних очікувань. Але варто завжди пам’ятати, що навіть самий консервативний інструмент інвестування в руках невмілого користувача може стати агресивним. Тому при можливості радьтесь з компетентними фінансовими консультантами та відвідуйте тренінги з основ управління грошовими потоками. 

Ніна Баранова
Аналітик з інвестицій
ЮК «Юріс-Консалт»

Стаття опублікована у середа, 03.04.2013, у категорії Консалтинг. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


три + 7 =