Вищий спеціалізований суд розповів, чи можна не розглядати позов у ​​разі неоплати оголошення про виклик відповідача

Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 19.03.2013 р. роз’яснив деякі моменти щодо залишення заяви без розгляду на підставі п. 8 ч. 1 ст. 207 Цивільного процесуального кодексу.

Суд зазначає, що немає підстав для залишення заяви без розгляду відповідно до вимог ст. 207 ЦПК у разі, якщо у встановлений судом строк витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, не будуть оплачені.

Згідно п.8 ч.1 ст. 207 ЦПК передбачено, що суд виносить ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у ст. 119 і 120 Кодексу, та не було сплачено судовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк. Однак, ч. 2 ст. 82 ЦПК, яка діє з моменту прийняття кодексу (18 березня 2004 р.), не в повній мірі відповідає п. 8 ч. 1ст. 207 ЦПК, який діє в редакції закону № 3674-VI від 08 липня 2011 року. А отже – у разі колізійності норм, що регулюють одні й ті ж правовідносини, застосовується норма закону, прийнята пізніше.

Виходячи з цього, оскільки в ст. 119 ЦПК вимогою до позовної заяви є надання документа, що підтверджує сплату судового збору, і саме через несплату судового збору, а не через неоплату витрат, пов’язаних з розглядом справи, заява залишається без руху, то п. 8 ч. 1ст. 207 ЦПК до зазначеної вище правової ситуації застосований бути не може.

Також ВССУ звертає увагу, що п. 4 ч.1 ст. 169 ЦПК передбачено право суду визнати явку позивача, який подав заяву про розгляд справи за його відсутності, обов’язковим, а ч. 3 цієї статті вказує на те, що в разі його повторної неявки суд залишає позовну заяву без розгляду. Однак застосування зазначених норм процесуального права до п. 8 ч.1 ст. 207 ЦПК, якою передбачено, що суд виносить ухвалу про залишення заяви без розгляду, неможливо, оскільки визнати явку позивача в судове засідання можливо лише для дачі ним особистих пояснень, тобто пояснень, що стосуються предмета і підстави позову.

У зв’язку з цим до внесення відповідних змін до ЦПК витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, підлягають оплаті позивачем на загальних підставах, а у разі їх неоплати вони підлягають стягненню при ухваленні судового рішення у відповідності до вимог статті 88 ЦПК.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 05.04.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − = 2