Як вивести майно з-під застави

Бувають такі ситуації, коли потрібно продати квартиру, яка знаходиться в заставі у банку. У пошуках “легких шляхів” власнику можуть здатися привабливими пропозиції компаній, які обіцяють вирішити питання швидко і ефективно. Однак іноді в результаті можна не тільки не отримати бажаного, але і втратити значну суму.

Нещодавно ми отримали листа від невідомої компанії, що пропонує послуги з виведення майна з-під застави шляхом «оспорювання договору застави, судового арешту майна з метою забезпечення та інших дій, що обтяжують і обмежують цивільний оборот майна і права власника майна». Що може ховатися за такою пропозицією, і якими будуть ризики при користуванні пропонованими послугами.

Як це робиться

Самі методи роботи, пропоновані загадковою компанією, дуже звичайні у юридичній практиці. Зазвичай, крім, звичайно ж, повного погашення кредиту, для виведення майна з-під застави банку можуть використовуватися такі приводи.

  • Заміна предмета застави

Якщо у вас є альтернативне майно, яке ви можете надати в якості застави, то можна запропонувати банку здійснити заміну. «Якщо у боржника є інше рівноцінне майно, він може запропонувати його в якості заміни предмета застави», – коментує Катерина Гутгарц, редактор порталу Prostopravo.com.ua .

У деяких випадках можна говорити навіть про зменшення вартості застави – якщо частина кредиту вже погашена, то нова застава може бути дешевше, оскільки буде забезпечувати меншу суму кредиту, ніж початкова. Однак такі питання слід вирішувати в індивідуальному порядку з банком – загальноприйнятої практики на цей рахунок не існує.

  • Визнання недійсним кредитного договору

Якщо альтернативної застави у вас немає, то можна оскаржити сам кредитний договір. Це можливо в тому випадку, якщо його укладення відбулося з порушенням закону. Наприклад, договір підписаний без письмової згоди чоловіка/дружини позичальника. Також останнім часом поширені випадки визнання недійсними договорів на кредити в іноземній валюті на підставі відсутності у банків індивідуальної ліцензії на видачу таких кредитів. Але, як показує   практика, подібні рішення судів першої інстанції можуть бути скасовані апеляційним судом.

У разі успішного оскарження вашу нерухомість або інше майно виведуть із застави. Правда, в цьому випадку слід бути готовим до того, що і кредит доведеться повернути банку відразу і в повному розмірі. «Визнання недійсним основного зобов’язання означає, що кожна зі сторін повинна повернути другій стороні все одержане за договором. Наприклад, за кредитним договором позичальник повинен повернути всю суму кредиту банку, за вирахуванням вже зроблених ним виплат », – пояснює Катерина Гутгарц.

Хороша новина для позичальника полягає в тому, що відсотки банку платити не доведеться, а вже сплачені відсотки будуть відняті з залишку заборгованості за кредитом. Погана новина: залишок заборгованості потрібно повернути банку не пізніше, ніж через 30 днів після винесення рішення суду про недійсність договору, лише після цього ви зможете розпоряджатися своїм майном (стаття 1057 Цивільного кодексу).

  • Визнання недійсним договору застави

Іншим виходом може бути оскарження договору застави. Як і в попередньому випадку, це можливо не по одному бажанню позичальника, а за наявності певних передумов. «Якщо при укладанні договору іпотеки були порушені права другого з подружжя або неповнолітньої дитини, це може бути підставою для його оскарження», – пояснює Катерина Гутгарц. Так що якщо чоловік чи дружина позичальника не знали про надання нерухомості в заставу, вони можуть звернутися до суду з позовом. Крім того, якщо у квартирі прописані неповнолітні діти, і вона була надана в заставу без згоди органів опіки та піклування, то договір також можна визнати недійсним.

Якщо такі підстави у вас є – можете подавати позов до суду. Однак пам’ятайте, що на ваш обов’язок погасити кредит з відсотками рішення суду ніяк не вплине. «Визнання недійсним договору застави не тягне за собою припинення основного зобов’язання і боржник все одно зобов’язаний виплачувати кредит і відсотки», – коментує Катерина Гутгарц.

  • Розірвання кредитного договору

Якщо кредитний договір був укладений відповідно до закону, і для заперечування договору застави також немає підстав, можна розглянути варіант розірвання кредитного договору. Проте зробити це також можна лише в окремих випадках.

Для того щоб договір міг бути розірваний за ініціативою позичальника, потрібно щоб банк порушив   його або не виконав свої обов’язки за договором. Наприклад, якщо банк не надав вам всю суму кредиту. Іншим приводом може бути істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору. Теоретично, до таких обставин може відноситися навіть світова фінансова криза 2008 року та різке – удвічі – підвищення курсу долара (для доларових кредитів). Але, як показує практика, застосування цього аргументу не завжди можливо. Якщо за договором всі ризики, пов’язані з істотною зміною обставин, несе позичальник, то оскаржити договір на цій підставі вийде – про це свідчить рішення   Верховного Суду від 21.04.2010 р.

  • Судовий арешт майна

Цей спосіб підійде вам в тому випадку, якщо ви – не позичальник і власник заставного майна, а кредитор. Якщо власник майна винен гроші не тільки банку, у якого воно знаходиться в заставі, але і вам, то ви можете подати позов до суду з вимогою заарештувати заставлене майно з метою забезпечення зобов’язання перед вами. ««Накладення арешту на майно можливо за визначенням суду на будь-якій стадії судового процесу як захід із забезпечення позову», – коментує Катерина Гутгарц.

Якщо ж вам пропонують судовий арешт як спосіб виведення вашого майна з-під застави, то важливо врахувати, що сам по собі арешт дії застави не припиняє. «Цей захід лише тимчасова, оскільки з накладенням арешту на майно застава не припиняється, просто заставодержатель не зможе його реалізувати, поки накладено арешт», – пояснює юрист. Так що в цьому випадку будуть потрібні подальші дії: реалізація предмета застави. Якщо ж банк дізнається про підступні плани ваших «консультантів» до цього, то він може оскаржити   накладення арешту і скасувати його в судовому порядку, відновивши свої права.

Якщо ж предмет застави все ж вдалося реалізувати, то готуйтеся до дій у банку: він може зажадати замінити предмет застави або виплатити кредит достроково.

Що потрібно врахувати

Як бачимо, легальні способи виведення майна з-під застави можуть бути використані тільки в тому випадку, коли є юридичні підстави для їх застосування.

Якщо кредитний договір і договір застави були укладені відповідно до норм закону, банк сумлінно виконує свої зобов’язання, у позичальника немає альтернативного майна для надання в заставу, а також проблемних боргів перед іншими банками та особами – то для виведення майна з-під застави доведеться погашати кредит.

А це означає, що обіцянки компанії 100%-го позитивного результату має стати для вас насторожуючим сигналом. «Я раджу звертатися до професійних юристів, які оцінять всі варіанти можливого розвитку подій і нададуть юридичний висновок по вашій ситуації. Уникайте звернення до так званих “вирішувачів”, що дають 100% гарантію вирішення питання”», – резюмує Катерина Гутгарц.

Що ж до вибору професійного юриста, то при його пошуках варто вдаватися до надійних джерел інформації, до яких оголошення «зі стовпа» і спам-розсилка, очевидно, не відносяться.

Але навіть якщо ви припускаєте можливість звернутися в компанію за таким оголошенням, то для початку хоча б наведіть довідки про те, хто його дав, щоб уникнути ризиків. «Ризик може полягати в тому, що клієнт витратить кошти, а бажаний результат не буде досягнутий», – попереджає Катерина Гутгарц.

У нашому випадку пошуки в інтернеті показали, що послуги з виведення майна із застави нам запропонувала «Міжнародна адвокатська компанія Жаріков Компані», яка раніше діяла як адвокатська компанія «Жаріков і компанія», а ще раніше – як «Міжнародна адвокатська компанія Жаріков і Синиченко». Також ми дізналися, що, крім частих змін юридичної особи (що може говорити про спроби піти від відповідальності і приховати негативні наслідки роботи), компанія поширює рекламу своїх послуг переважно методом спам-розсилки. Про самі ж послуги зустрічаються в більшості своїй негативні відгуки.

Думка

Катерина Гутгарц, редактор порталу Prostopravo.com.uaУ статті 593 Цивільного кодексу України встановлені такі підстави припинення права застави:

  1. припинення зобов’язання, забезпеченого заставою;
  2. втрата предмета застави, якщо заставодавець не замінив предмет застави;
  3. реалізація предмета застави;
  4. придбання заставодержателем права власності на предмет застави.

Право застави припиняється також в інших випадках, встановлених законом.

До способів виведення майна з-під застави також можна віднести заміну предмета застави (здійснюється за згодою заставодержателя). Найчастіше застосовуються такі способи як визнання недійсним основного договору, забезпеченого заставою, або визнання недійсним самого договору застави.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 16.04.2013, у категорії Право, суди, Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ три = 8