НБУ про використання віртуальної валюти Bitcoin

Широкою популярністю на світовому ринку користується криптовалюта типу Bitcoin  (“cryptocurrency”, що  означає тип електронних грошей, заснованих на криптографії). «Біткоіни» з’явилися  в 2009 році і автором такої системи рахується Сатоси Накамото, який запропонував її як спосіб оптимізації «онлайн-покупок». Закордоном  споживачі  використовують Bitcoin з метою застрахувати себе від коливань курсу валют або як інструмент інвестування, і ,звичайно, для розрахунку  в інтернеті .

Багато українців вже замислилися над тим, щоб використовувати такий тип розрахунків. Перед прийняттям остаточного рішення щодо останнього радимо Вам  спочатку ознайомитися з офіційною позицією Національного Банку України.

 Наводимо Роз’яснення щодо правомірності використання в Україні “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitcoin від 10.11.2014 р., що розміщено на офіційному сайті НБУ:

«У зв’язку зі зверненнями громадян щодо правомірності використання в Україні “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitcoin повідомляємо таке.

            Згідно з Конституцією України (стаття 99), Цивільним кодексом України (стаття 192), Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” (стаття 3) та Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” (стаття 3) гривня як грошова одиниця України є єдиним законним платіжним засобом в Україні, приймається усіма фізичними і юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України для проведення переказів та розрахунків.

Однією з функцій Національного банку України є монопольне здійснення емісії національної валюти України та організація готівкового грошового обігу (стаття 7 Закону України “Про Національний банк України”).

Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються (частина друга статті 32 Закону України “Про Національний банк України”).

Ураховуючи зазначене вище Національний банк України розглядає “віртуальну валюту/криптовалюту” Bitcoin як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це протирічить нормам українського законодавства.

Крім того, під час використання “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitcoin є фактор підвищеного ризику, пов’язаного із цією послугою, операцією або каналом постачання, зокрема анонімність операції (які можуть включати готівку), децентралізованість операції.

Водночас міжнародне поширення таких платежів робить цю категорію послуг привабливою для протиправних дій, у тому числі відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Наголошуємо, що всі ризики за використання в розрахунках “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitсoin несе учасник розрахунків за ними. Національний банк України як регулятор не відповідає за можливі ризики і втрати, пов’язані з використанням “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitсoin.

З метою захисту прав споживачів, безпечності здійснення переказу коштів Національний банк України рекомендує громадянам використовувати послуги лише тих платіжних систем, систем розрахунків, які внесені Національним банком України до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури».

            Підсумовуючи вище наведене, потрібно пам’ятати, що будь-які платіжні системи повинні бути зареєстровані в НБУ (а валюта Bitcoin – є незареєстрованою в Україні !)  та  існують великі  ризики при використанні віртуальної валюти, оскільки вона є незабезпеченною.

Отже, будьте пильними і розумно ставтеся до привабливої спокуси використовувати  електронну валюту.

Стаття опублікована у понеділок, 17.11.2014, у категорії Суспільство, Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× один = 2

--


Календар публікацій

Листопад 2014
П В С Ч П С Н
« Жов   Гру »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930