Форс-мажор у договорі – це не проста формальність

При супроводженні договору поставки медичного обладнання з АР Крим юристи нашої ЮК зіштовхнулися із застосуванням пункту «форс- мажор»  даного договору у зв’язку з військовими подіями в Криму.

Радо поділимося з читачами нашого сайту корисною інформацією про форс-мажор у договірних відносинах, яка допоможе уникнути багатьох неприємних ситуацій.

Незважаючи на те, що в нашому законодавстві термін «форс-мажор» не визначений, а в договорах він застосовується, під  «форс-мажором» розуміють всі обставини, які перешкоджатимуть виконанню договірних зобов’язань, в тому числі обставини непереборної сили, про які зазначається в ст. 617 ЦК України та ст. 218 ГК України.

 Відповідно до ст.617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

У Законі України від 24.06.04 г. № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України» зазначено, що обставини непереборної сили – це обставини, що виникли внаслідок прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов’язкових для суб’єктів аграрного ринку згідно із законодавством, або ті, що виникли внаслідок стихійного лиха, у тому числі пожежі, повені, посухи, заморозків, граду, землетрусу, військових дій або суспільних збурень, а також з інших обставин, які не могли бути керованими стороною договору (контракту), включаючи втрату врожаю або його частини внаслідок несприятливих погодних умов, раптового припинення поставки води, тепла, електроенергії, нафтопродуктів чи газу, не пов’язаного з несплатою їх вартості.

Варто наголосити на тому, що виключного переліку форс-мажорних обставин не існує, і він може бути обмежений лише договором. Однак, не всі події слід відносити до форс-мажорних обставин. Статтею 218 Господарського кодексу України визначений перелік обставин, що не вважаються форс-мажором, зокрема:  порушення зобов’язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Вважаємо за доцільне ще на етапі підготовки проекту договору включити до його змісту такі положення:

• чіткий перелік обставин, які можуть вважатися форс-мажором та бути підставою звільнення від відповідальності за невиконання договірних зобов’язань;

• детальний порядок та строки повідомлення контрагента про настання перешкод виконання зобов’язання, які можуть бути віднесені до форс-мажору;

•  перелік організацій, що можуть засвідчувати настання форс-мажорних обставин та вимоги до документів-свідоцтв;

•можливість дострокового розірвання контракту у разі перевищення граничного терміну існування форс-мажорних обставин.

В Україні настання форс-мажорних обставин засвідчують: Торгово-промислова палата України , регіональні торгово-промислові палати.

Крім того, наявність лише документа про засвідчення форс-мажорних обставин автоматично не звільняє контрагента від відповідальності. Для того, щоб настання форс-мажорних обставин дійсно стало підставою звільнення від відповідальності за невиконання договірних зобов’язань, необхідно протягом розумного строку після настання обставин, які можуть бути визнані форс-мажорними, повідомити іншу сторону про перешкоду і про її вплив на неможливість виконання зобов’язання.

Будьте пильними при укладенні будь-якого договору, аналізуйте кожен пункт і враховуйте наперед  всі можливі ризики, а юристи  ЮК «Юріс-Консалт» Вам у  цьому допоможуть.

 

Стаття опублікована у четвер, 11.12.2014, у категорії Договірне право, Підприємництво. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


сім + = 16

--


Календар публікацій

Грудень 2014
П В С Ч П С Н
« Лис   Січ »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031