Як оскаржити виконавчий напис нотаріуса?

Одним із способів примусового стягнення заборгованості за кредитним договором є виконавчий напис нотаріуса. Причому до цього інструменту досить часто вдаються банки у випадку з іпотекою.  Як поводитися при зверненні банку до суду більшість боржників вже знають, про виконавчий напис нотаріуса багато з них мають дуже приблизне уявлення і майже не знають про те, що в багатьох випадках вчинення виконавчого напису можна оскаржити, причому успішно. Що таке виконавчий напис нотаріуса і як її оскаржити дізнавався Prostopravo

Що таке виконавчий напис нотаріуса?

Згідно ст.87 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України, а саме Постановою КМУ від 29.06.1999г. №1172.

Зокрема, для вчинення виконавчого напису на кредитному договорі стягувачу достатньо надати: а) оригінал кредитного договору; б) завірену стягувачем виписку з рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

Для отримання виконавчого напису на іпотечному договорі, банк повинен надати нотаріусу: а) оригінал нотаріально завіреного іпотечного договору; б) оригінал або завірену копію договору, що встановлює основне зобов’язання; в) завірену стягувачем копію письмової вимоги про усунення порушення виконання зобов’язання, яка була спрямована боржнику і майновому поручителю (у разі його наявності), з відміткою стягувача про непогашення заборгованості; г) оригінали розрахункового документа про надання послуг поштового зв’язку та опису вкладення, що підтверджують напрям боржникові письмової вимоги про усунення порушення виконання зобов’язання; д) довідку фінансової установи про ненадходження платежу.

Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається в межах цього строку.

У виконавчого напису повинні бути зазначені:

дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім’я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
найменування та адресу стягувача;
найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
термін, за який провадиться стягнення;
суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення;
розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
номер, під яким виконавчий напис зареєстровано;
Дата вступу в силу;
строк пред’явлення виконавчого напису.
Виконавчий напис скріплюється підписом і печаткою нотаріуса.

Відповідно до п.4 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий напис нотаріуса є виконавчим документом і підлягає виконанню державною виконавчою службою. На підставі цього документа виконавець відкриває виконавче провадження та вчиняє дії, передбачені законодавством, щодо звернення стягнення на майно боржника. Строк пред’явлення виконавчого напису нотаріуса до виконання становить один рік з моменту її вчинення.

Як оскаржити виконавчий напис на кредитному договорі?

Оскаржити вчинення виконавчого напису можна в порядку позовного провадження в суді загальної юрисдикції. Якщо боржник-суб’єкт підприємницької діяльності – в господарському суді. При цьому, відповідачем має виступати саме стягувач (банк), а не нотаріус. Нотаріус може бути притягнутий в якості третьої сторони, не пред’являє самостійних вимог.

Важливо також правильно сформулювати свої позовні вимоги, а саме: «визнати виконавчий напис такий, що не підлягає виконанню». Якщо формулювання буде інший («визнати виконавчий напис недійсною», «скасувати виконавчий напис» і т.д. і т.п.), у задоволенні позову може бути відмовлено.

Підставами для оскарження може бути як порушення процедури вчинення виконавчого напису, так і неправомірність вимог кредитора.

Часто нотаріуси поверхнево підходять до вирішення питання про можливість вчинення виконавчого напису. Без уваги нотаріуса часто залишається те, що стягувачі, звертаючись за вчиненням виконавчого напису, необгрунтовано завищують суми своїх вимог, включаючи до їх складу всі санкції, комісії, винагороди, або звертаються про стягнення спірного боргу.

Дуже часто різняться суми в письмовій вимозі до боржника і в виконавчого напису нотаріуса. Сума у ​​виконавчому написі, як правило, більше за рахунок того, що банк встигає нарахувати нові санкції. Однак, якщо в письмовій вимозі боржнику повідомлено, що при вчиненні напису сума заборгованості може буде збільшена з урахуванням нарахування відсотків і штрафних санкцій, суди, як правило, приймають це як підтвердження безспірності суми вимог.

Виконавчий напис може бути вчиненим лише у випадку, коли вимоги кредитора є беззаперечними. При цьому, якщо боржник подав кредитору свої заперечення щодо суми боргу, або є судовий спір про стягнення заборгованості, вимоги банку вважати беззаперечними не можна.

Ще однією підставою для визнання виконавчого напису такий, що не підлягає виконанню, є неналежний спосіб, яким боржник був повідомлений про вимогу кредитора. Письмова вимога банку повинна бути спрямована тим способом, який передбачений іпотечним договором. Однак відсутність боржника за місцем проживання, зазначеному в іпотечному договорі, не є підставою для оскарження виконавчого напису, оскільки розшукувати боржника кредитор не зобов’язаний.

Автор: Катерина Гутгарц
Джерело: Prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 06.10.2015, у категорії Право, суди, Суспільство. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Один коментар на публікацію “Як оскаржити виконавчий напис нотаріуса?”

  1. адвокат on Березень 7th, 2017 at 14:21

    Отличная статья.

Написати відповідь


6 − три =

--


Календар публікацій

Жовтень 2015
П В С Ч П С Н
« Вер   Лис »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031