Права вагітних і породіль в пологовому будинку

Дуже часто, потрапляючи в пологовий будинок, жінка відчуває себе беззахисною. Лікарі не вважають за потрібне повідомляти про її стан, результати аналізів, маніпуляціях, які збираються робити. Наш український пацієнт сприймає це вже як належне, не знаючи своїх прав і не відаючи, як ними користуватися.

Сьогодні абсолютно змінені підходи до надання акушерської допомоги в пологових будинках. Зокрема, ці технології затверджені в основних наказах МОЗ України, на які населення може посилатися: це наказ № 503 (про амбулаторної допомоги) і наказ № 620 (про стаціонарної акушерсько-гінекологічної допомоги).

 Отже, які ж права мають вагітні та їхні родичі?

 Згідно зі статтею 34 «Основ законодавства України про охорону здоров’я» (від 9.11.1992 року), пацієнт має право самостійно вибирати собі лікаря або вимагати його заміни, якщо «спрацюватися» не вдалося. І не треба вважати це примхами вагітної – від гарного настрою, оптимістичного погляду в майбутнє в цьому особливому «положенні» залежить дуже багато. Не обов’язково ставати на облік в жіночу консультацію за місцем прописки – в тих самих «Основах» (стаття 38) сказано, що «пацієнт має право бути прийнятим у будь-якому державному лікувальному закладі за своїм вибором, якщо цей медзаклад має можливість забезпечити відповідне лікування». Крім того, не соромтеся запитувати свого лікаря про причини призначення будь-яких лікарських препаратів або медичних процедур – лікар зобов’язаний у доступній формі пояснити мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів та прогноз на майбутнє, у тому числі ризики для здоров’я жінки та її дитини (стаття 39).

 Право на психологічну підготовку до пологів

 Наказом № 503 МОЗ України затверджені школи відповідального батьківства при жіночих консультаціях, які готують сім’ю до пологів і батьківства. Там їх поінформують, як поводитися під час вагітності, пологів і які вони мають права.

 Право вибору пологового будинку і лікаря

Кожен пацієнт має право вибрати лікувальний заклад та спеціаліста. Також це підтверджено наказом № 620 МОЗ України. Але тут хочу застерегти жінок від помилки – якщо заздалегідь відомо, що під час пологів у вас може виникнути планова операція, а обраний вами лікар не володіє цією технікою, питання вибору лікаря потрібно узгодити з адміністрацією пологового будинку.

 Право на інформацію

Медперсонал зобов’язаний інформувати жінку про її стан здоров’я і майбутньої дитини, результати аналізів, будь-яких маніпуляціях, які будуть робити і тому подібне. Всю подібну інформацію жінка має право отримати не тільки в усній, а й у письмовій формі. Це означає, що їй не можуть відмовити бажанні подивитися записи в історії пологів.

 Ці права передбачені Сімейним кодексом України.

 Право на психологічну підтримку

У пологовому будинку закритого типу вагітна залишається наодинці зі своїм страхом, хвилюваннями. Якщо медпрацівники з нею не спілкуються, не пояснюють її стан, звичайно, жінка дуже турбується. Така стресова ситуація негативно впливає на розвиток пологової діяльності.

Коли ж вагітна має психологічну підтримку з боку сім’ї та медичних працівників, вона стає співучасником пологів і не відчуває такого стресового навантаження. Такі пологи відбуваються набагато легше як для породіллі, так і для акушерів. Адже дискоординація пологової діяльності може викликати кровотечу, підвищення тиску і поява інших ускладнень, які негативно впливають на стан жінки та новонародженого.

На порозі нового життя

Права породіллі розписані досить детально у двох важливих документах Міністерства охорони здоров’я України: вже згаданих «Методичних рекомендаціях …», «Клінічний протокол з акушерської допомоги« Нормальні пологи »- Затверджено наказом МОЗ України від 03.11.2008 № 624, « Протоколі медичного догляду за здоровим новонародженим дитиною »- №152 від 04.04.2005 року (далі -« Протокол »).

З перших хвилин перебування в пологовому будинку у майбутніх мам є право на високу культуру медичного обслуговування (п. 1.21. «Методичних рекомендацій»). До речі, згідно з п. 2.10. того ж документа, «всі працівники акушерського стаціонару повинні володіти сучасними методиками психологічної підтримки вагітних і породіль». За таких умов і народжувати вже не так страшно, і природні, немедикаментозні пологи цілком можливі – лікарі знають, що родовий процес, який проходить нормально, не вимагає введення в організм жінки якихось чужорідних речовин. А якщо треба провести які-небудь додаткові лікувальні або діагностичні заходи – лікар зобов’язаний отримати згоду пацієнтки (згідно ст. 43 «Основ законодавства України про охорону здоров’я»). Звичайно, у невідкладних випадках, коли є реальна загроза здоров’ю або життю пацієнтки (або дитини), згоду на медичне втручання не потрібно (наприклад, екстрений кесарів розтин призначається за показаннями і оскарженню не підлягає).

 Право на сімейні (партнерські) пологи

Присутність чоловіка при пологах сьогодні вже ні в кого не викликає шоку. Навпаки, така ініціатива повинна всіляко підтримуватися медпрацівниками. Доведено, що під час таких пологів жінка почувається значно спокійніше і впевненіше, це запобігає багато ускладнення.

Подружня пара повинна завчасно звернутися в адміністрацію пологового будинку (головному лікарю, заввідділенням) і повідомити про своє бажання партнерських пологів. І ніхто не має права відмовити в цьому.

Бути присутнім при пологах можуть не більше 2 осіб. Якщо жінка бажає взяти в пологовий зал не чоловіка, а матір, сестру або іншої людини, вони мають право пройти навчання в школі батьківства і підготуватися до своєї ролі в пологах.

Пологи повинні проходити тільки в індивідуальному пологовому залі. Величезні пологові зали з двома ліжками (залишки радянської системи) сьогодні є порушенням прав людини і заборонені законодавством.

 Право на демедикализаци пологів

Сьогодні медпрацівники пологових будинків повинні прагнути провести пологи так, щоб жінка не отримала жодної ін’єкції або таблетки, а мала можливість народити дитину в максимально природних умовах. Будь-які втручання можуть відбуватися тільки за суворими медичними показаннями.

Право на свободу дій в пологах

Сьогодні не обов’язкова класична позиція народження дитини на Рахманівському ліжку. Кожна породілля може народжувати в такій позі, яка для неї є зручною. Можна справити на звичайному ліжку, на стільчику, на м’ячі, на колінах у чоловіка. Словом, повна свобода вибору і ніяких обмежень!

На сучасному етапі організації акушерської допомоги в Україні оптимальним є проведення нормальних пологів в умовах акушерського стаціонару з забезпеченням права роділлі залучення близьких до підтримки її при пологах.

Принципи ведення нормальних пологів:

визначення плану ведення пологів та обов’язкове інформовану узгодження його з жінкою / сім’єю;

заохочення емоційної підтримки роділлі під час пологів (організація партнерських пологів);

моніторинг стану матері, плода та прогресування пологів;

використання партограми для прийняття рішення про хід пологів, а також необхідності та обсягу втручань

широке використання немедикаментозних засобів для знеболення пологів;

заохочення жінки до вільного пересування під час пологів і забезпечення можливості вільного вибору положення для народження дитини;

оцінка стану дитини при народженні, забезпечення контакту “шкіра до шкіри” між матір’ю і новонародженим, прикладання до грудей матері при появі пошукового та смоктального рефлексу;

профілактика післяпологової кровотечі, що обумовлено атонією матки, шляхом використання методики активного ведення третього періоду пологів.

Не рекомендується рутинне призначення клізми та гоління лобка породіллі.

Молодша медична сестра:

пропонує жінці прийняти душ, одягнути чистий домашній одяг (за відсутності – лікарняну) партнеру також потрібна зміна одягу на чистий домашній одяг (за відсутності – одноразовий комплект);

породіллю та її партнера супроводжує в індивідуальну пологову палату.

І до речі, згідно з тим же «Клінічного протоколу …» рутинне проведення ранньої амниотомии – проколювання околоплодного міхура (до 5 см розкриття шийки матки) у разі нормального перебігу пологів не рекомендується.

Забезпечується можливість роділлі вибрати положення для народження дитини, яке є зручним для неї.

Рутинне положення на спині супроводжується зростанням частоти випадків порушень стану плода та пов’язаних з ними оперативних втручань у порівнянні з вертикальними положеннями (сидячи, стоячи), а також положенням породіллі на боці.

Застосування епізіотомії не проводять при нормальних пологах. Епізіотомію – надріз промежини і епізіорафію – хірургічне зшивання розрізаної промежини проводять під знеболенням («Клінічний протокол з акушерської допомоги« Нормальні пологи »- Затверджено наказом МОЗ України від 03.11.2008 № 624).

Відразу після народження дитини

Відразу після народження акушерка повинна покласти малюка на мамин живіт, укривши немовляти пелюшкою і ковдрою (п.1.1. «Протоколу»). Контакт дитини з мамою «шкіра до шкіри» триває не менше двох годин на пологовій палаті (п. 1.8. «Протоколу»). Якщо жінці зробили кесарів розтин, і вона ще «відходить» від наркозу, її дитині все одно необхідна «тепловий ланцюжок». У цьому випадку контакт «шкіра до шкіри» відбувається на животі у тата (п. 6.7. «Протоколу»). Звичайно, за наявності умов або самого папи. Безпосередньо після пологів лікар-неонатолог повинен повідомити мамі оцінку стану малюка за шкалою Апгар.

Після закінчення пульсації пуповини (в середньому – протягом хвилини після народження) акушер пережимає або перерізає пуповину (або довіряє цю процедуру батькові дитини) і допомагає прикласти малюка до материнських грудей (п. 1.3. Та п. 1.5. «Протоколу»). Всі консультанти по грудному вигодовуванню говорять про важливість докладання крихти до грудей в перші хвилини життя – дійсно, так значно легше налагодити нормальний процес лактації. Тому цей пункт тепер також включений в перелік вимог до медперсоналу пологового будинку.

Після проведення контакту матері та дитини “очі в очі” (але не пізніше першої години життя дитини) акушерка після обробки рук (див. Розділ 15) проводить новонародженому профілактику офтальмії із застосуванням 0,5% еритроміцинову або 1% тетрациклінової мазі відповідно до інструкції застосування – для профілактики інфекцій (п.1.7. «Протоколу»). Вимірюють (зріст, об’єм голови і грудної клітини) і зважують дитину теж тільки після завершення двогодинного контакту “шкіра до шкіри».

Після народження малюка відбувається народження плаценти для цього пропальповують матку для виключення наявності в ній другого плода, при його відсутності – вводять 10 ОД окситоцину внутрішньом’язово. Одночасно з сильним скороченням матки запропонують жінці тугіше і дуже обережно потягнуть (тракція) за пуповину вниз, щоб відбулося народження плаценти.

У разі виникнення кровотечі – ручне відділення плаценти і виділення посліду має бути проведено негайно під адекватним знеболенням.

Огляд нижніх відділів пологових шляхів обережно проводять за допомогою тампонів після пологів. Показанням до огляду за допомогою вагінальних дзеркал є наявність кровотечі, оперативних вагінальних пологів, стрімких пологів, або пологів поза лікарняним закладом.

Право на грудне вигодовування

Традиція годування груддю в нашій країні довгий час була порушена. Сьогодні не можна годувати тільки при наявності відкритої форми туберкульозу чи ВІЛ / СНІДу у матері. Навіть коли жінці зробили кесарів розтин і вона якийсь час не здатна самостійно підняти дитину, щоб прикласти до грудей, це повинен робити акушерка.

Породіллі повинні надати повну інформацію про грудне вигодовування, показати, як годувати дитину і доглядати за грудьми. Малюк треба годувати на вимогу, а не за розкладом пологового будинку. Крім грудного молока, малюк не потребує іншої їжі або пиття – ні водички, ні соків до 4-5 місяців. Такі норми запобігають розладів травлення у дитини.

Обов’язково дитини після народження повинні показати матері. Якщо мати без свідомості, дитину відразу показують родичам. Тому ми наполягаємо, щоб хтось із сім’ї був присутній під час пологів.

У разі тяжких ускладнень у дитини сім’ю також відразу повинні попередити.

Право на індивідуальне перебування

У палаті повинні знаходитися тільки мати з дитиною. Індивідуальні пологові зали, окреме перебування впроваджуються для того, щоб дитина з перших днів мав “домашню” мікрофлору. Сьогодні наказом МОЗ № 59 введено створення сімейних палат, де батько може цілодобово перебувати з дружиною і малюком. Це також полегшує роботу медпрацівникам.

Потім малюка одягають і відправляють разом з мамою в палату спільного перебування (виняток – абсолютні протипоказання з боку здоров’я мами). Якщо мамі поки важко доглядати за дитиною, вона може попросити допомоги у медсестри. При відсутності протипоказань новонароджений малюк повинен цілодобово перебувати разом з мамою в одній палаті (п. 1.7. «Протоколу») – це сприяє налагодженню процесу годування «на вимогу», захищає малюка від внутрішньолікарняних інфекцій.

Згідно з «Протоколу» (п. 3.1.), Більшість новонароджених не потребує проведення регулярних медичних втручань, у тому числі – оглядів лікарем. Кожен огляд неонатолога повинен бути чимось обумовлений і проводитися за умови, що мама дитини поінформована і дала «добро». Перші щеплення (проти туберкульозу (БЦЖ) і проти гепатиту В) роблять дитині на 2-5 добу життя і теж тільки за згодою мами (п. 11.12.1. «Протоколу»),

За час перебування в пологовому будинку медсестра (п. 5.1.4. І п. 6.9. «Протоколу») повинна навчити новоспечену маму всіх премудростей догляду за малюком (як доглядати за шкірою дитини, як прикладати до грудей і т.д.). Перед випискою мамі належить пройти огляд гінеколога або (у разі ускладнень) – завідувача відділенням (п.4.3. «Методичних рекомендацій»).

 Додому!

Якщо стан здоров’я мами і дитини в нормі, їх виписують з пологового будинку на третій день (п. 14.1. «Протоколу»). Підтримує бажання мам швидше повернутися додому і Декларація ВООЗ «Про заходи щодо допомоги породіллі» (п. 14), яка говорить: «Час виписки з пологового будинку має визначатися залежно від стану матері і дитини, бажання батьків і підтримки вдома. Зокрема, політика виписування з пологового будинку не повинна визначатися лише критеріями маси тіла дитини, а орієнтуватися на можливо більш раннє виписування ». Адже відомо, що вдома і стіни допомагають.

У день виписки мама отримує від лікаря кілька документів:

виписку з історії розвитку пологів, а також висновок про стан здоров’я матері (цю довідку потім жінка віддає гінеколога в жіночій консультації);

довідку про народження дитини та витяг, що містить дані про параметри і стан здоров’я малюка в день народження і на момент виписки з пологового будинку.

Забираючи довідки у лікаря, треба поцікавитися, як відбуватиметься оформлення малюка як нового пацієнта дитячої поліклініки за місцем проживання. Зазвичай в день виписки з пологового будинку в поліклініку передається вся інформація про новонародженого. З цього моменту за малюком регулярно спостерігати дільничний педіатр (п. 2.18. «Методичних рекомендацій»).

Наявність прав не означає вседозволеність.

Законодавством заборонено:

Пологи вдома

Такі пологи сьогодні заборонені нашим законодавством. Ті медпрацівники, які на вашу вимогу приймають пологи вдома або самі закликають вас до цього, – порушують закон. Вони діють нелегально. Але вся відповідальність за непередбачувані ускладнення лягає на породіллю, яка приймає рішення народжувати вдома.

Замовлені (або прискорені) пологи

Іноді трапляється, що обраний вами лікар на час ваших пологів йде у відпустку і пропонує жінці штучно викликати пологи. Цим жінка шкодить і собі, і дитині.

Кесарів розтин на замовлення породіллі

Кесарів розтин не можна застосовувати як знеболювання пологів. Він дозволяється тільки за медичними показаннями, якщо мова йде про порятунок життя матері або дитини. Лікар зобов’язаний перерахувати вагітної всі свідчення до такої операції.

Крім того, раптовий контакт дитини з повітрям, як у випадку кесаревого розтину, погіршує його адаптацію до цього світу.

Як мовиться, незнання закону не звільняє від відповідальності. А тому, шановні жінки, будьте уважні до себе, і вимагайте до себе уваги і поваги.

 Джерело: Мazziopa.org.ua

Стаття опублікована у понеділок, 25.01.2016, у категорії Новини законодавства. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


9 + чотири =

--


Календар публікацій

Січень 2016
П В С Ч П С Н
« Гру   Лют »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031