Десять фактів про лікарняний

Не секрет, що працедавці вельми неохоче «відпускають» працівників на лікарняний. Часто у випадку хвороби робітникам доводиться ходити на роботу та «лікуватися» на робочому місці або ж працювати вдома. Однак зі здоров’ям жартувати не можна, а право на оплачуваний лікарняний – гарантовано українським законодавством. То ж якщо захворіли, звертайтеся до лікаря, лікуйтеся та потурбуйтеся про листок непрацездатності.

Юристи «Трудової солідарності» підготували невелику довідку з цих питань.

1. Якщо ви занедужали, потрібно у перший же день хвороби звернутися до лікаря, який надалі вас лікуватиме. Лікарняний лист видається лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я, незалежно від форми власності такого закладу, в тому числі лікарями, які провадять господарську діяльність з медичної практики. Таким лікарем є особа, яка особисто оглядає хворого та здійснює записи до медичної картки хворого. У населеному пункті, де немає лікаря, листок непрацездатності може видавати фельдшер. Варто наголосити, що видача листка непрацездатності не може бути платною послугою.

2. Хворий має право звернутися за листком непрацездатності як за місцем «прописки» чи роботи, так і в іншому населеному пункті не за місцем реєстрації проживання. В останньому випадку потрібна згода головного лікаря чи його заступника обраного медичного закладу, засвідчена підписом і круглою печаткою лікувально-профілактичної установи.

3. Лікарняний може бути видано на 5 днів. Якщо хвороба є тяжкою, то він може бути продовжений лікарем до 10 днів, у сільській місцевості – до 14. Фельдшер має право видавати листок непрацездатності особисто і одночасно на термін не більше 3 днів з наступним направленням хворого до лікаря в разі його тимчасової непрацездатності. Продовження лікарняного більш ніж на 10 днів робиться лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділенням, а надалі – ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого.

4. Лікарняний видається з дня встановлення непрацездатності. Окрім лікування на стаціонарі, де листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування. Після закінчення лікування листок непрацездатності закривається та може бути пред’явлений роботодавцю для виплати відповідної допомоги. Звертайте увагу на правильність заповнення в листі ваших персональних даних, дат, назви підприємства тощо.

5. Якщо Ви втратили лікарняний лист, то Вам можуть видати відповідний дублікат за умови подання довідки з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю не здійснювалася.

6. Роботодавець зобов’язаний оплатити працівнику робочі дні, пропущені через хворобу, в період отримання першої зарплати після надання лікарняного листа. При цьому, перші п’ять днів оплачуються за рахунок роботодавця, решта – за рахунок Фонду соціального страхування. Розмір виплати залежить від стажу роботи, заробітної плати та кількості днів, пропущених через хворобу.

7. Починаючи з 04.07.2015 року процентовка оплати всіх днів хвороби ( як перших 5, так і починаючи з 6-го дня) однакова і становить: 50% – за страхового стажу до 3-х років; 60% – від 3-х до 5 років; 70% від 5-8 років; 100% – понад 8 років, а також деяким категоріям незалежно від розміру страхового стажу згідно з пунктом 5 частини 1 статті 24 Закону про соцстрахування (чорнобильці 1-3 категорії, донори, учасники бойових дій та інші).

8. Якщо лікарняний припадає на період перебування застрахованої особи у відпустці (як основній, так і додатковій), то допомога із тимчасової непрацездатності виплачується на загальних підставах. Відпустка ж у таких випадках повинна бути перенесена на інший період або продовжена.

9. Якщо робітник продовжував працювати у період тимчасової втрати працездатності, то лікарняний лист не оплачується.

10. Якщо у Вас виникають труднощі з отриманням лікарняних, то ви маєте повне право оскаржити дії осіб, які перешкоджають вам у їх отриманні – як у позасудовому, так і судовому порядках.

Джерело: http://laborunion.org.ua/blog/2015/04/25/desat-factiv-pro-likarnanyj/

Стаття опублікована у понеділок, 14.03.2016, у категорії Суспільство, Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


три + 7 =

--


Календар публікацій

Березень 2016
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031