Категорії водійських прав

Згідно з чинним законодавством України управління транспортними засобами можливе лише за наявності національного посвідчення водія (водійські права) відповідної категорії. Варто пам’ятати, що отримане водійське посвідчення надає можливість для керування ТЗ, який відповідає категорії, зазначеній в посвідченні. 

Кожна окрема категорія дозволяє водити тільки той вид транспорту, який строго визначений відповідними державними документами. Водійські права видаються на підставі медичного огляду, проходження навчання в автошколах і здачі спеціальних іспитів в сервісних центрах МВС.

Категорії водійських прав

Згідно закону України “Про дорожній рух” і з урахуванням супутніх нормативно-правових актів виділені такі категорії водійських прав:
А1 – моторолер, мопед, інший двоколісний транспорт, що має двигун з робочим об’ємом не більше 50 сантиметрів кубічних, або ж електродвигун, потужність якого не перевищує 4 кВт;
А – мотоцикли та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом 50 куб.см і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше
В1 – квадроцикл, трицикл, мотоколяска і інший мототранспорт з трьома/чотирьма колесами, вага яких становить не більше 400 кг;
В – машина, маса якої не більша 3,5 т, а загальна кількість посадочних місць без сидіння для водія не більша 8;
С1 – призначені для перевезення вантажів автомобілі, маса яких становить від 3,5т до 7,5т;
С – автомобіль, призначений для вантажоперевезень, маса якого становить 7,5 т і більше;
D1 – автобус, в якому перевозять людей, при цьому кількість сидінь, окрім місця для водія, становить не більше 16;
D – пасажирський автобус, в якому можна перевозити більше 16 чоловік;
 – легкова машина з причепом, сумарна вага якого не більше 750 кг;
СЕ – вантажне авто  з причепом, маса якого не перевищує 750 кг;
С1Е – машина підкатегорії С1 з причепом і повною масою менше 750 кг;
D1Е – мікроавтобус, який підпадає під категорію D1, з причепом;
DE – машина з категорії D з причепом;
Т – трамвай, тролейбус.
Окрім вказаних норм, транспорт, який підпадає під категорії В, С1, С, D1 і D, може експлуатувати водій, який отримав права категорії ВЕ, С1Е, СЕ, D1E і DE відповідно. 

Запровадження єдиних прав формату ЄС в Україні

Сьогодні на законодавчому рівні посвідчення водія роблять за європейським зразком. Кабмін схвалив план імплементації Директиви 2006/126/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 20 грудня 2006 року про посвідчення водія, яка запроваджує єдині для усіх держав-членів ЄС положення щодо видачі національних посвідчень водія для забезпечення взаємного визнання посвідчень водія, і, як наслідок, подальшого спрощення вільного пересування громадян між державами-членами ЄС та вибору ними місця проживання в державі. Документом затверджено технічний опис європейського зразка посвідчення водія, врегульовано питання розміщення в ньому мікрочипа, встановлено вимоги до підготовки претендентів на отримання посвідчення водія, умови видачі посвідчень водія (вікові та кваліфікаційні), їх періодичної заміни, строки медичних оглядів для професійних водіїв, мінімальні вимоги щодо базової кваліфікації та підготовки осіб, які приймають іспити на право управління транспортними засобами, а також уніфікуються мінімальні вимоги до іспитів на право управління транспортними засобами.
Положення Директиви повинні бути імплементовані в Україні до листопада 2017 року, і призведуть до деяких змін: у водійських посвідченнях нового єврозразка вилучать деякі колишні категорії, але при цьому додадуть нові.
З настанням 2017 року в правах єврозразка будуть введені 2 нових категорії – АМ і А2. Категорія “АМ” надасть право на керування двоколісними або триколісними транспортними засобами (ТЗ) з максимальною швидкістю не більш ніж 45 км/год. А ось категорія “А2″ дозволить їздити на мотоциклах потужністю не більше ніж 35 кВт (48 к.с.), співвідношення потужність/вага яких не вище за 0,2 кВт (0,27 к.с.)/1 кг.
При цьому з прав єврозразка буде вилучена нині чинна категорія “Т”, що дозволяє в Україні керувати трамваями і тролейбусами.

Дозволена максимальна маса — це максимально допустима маса спорядженого транспортного засобу з вантажем, водієм і пасажирами, встановлена підприємством-виробником.
До автомобілів, призначених для перевезення пасажирів, належать автобуси, мікроавтобуси, автофургони на шасі вантажних автомобілів, призначені для перевезення людей і вироблені в умовах заводів-виробників серійно або переобладнані в установленому порядку, а також вантажні автомобілі, обладнані для цієї мети відповідно до вимог Правил дорожнього руху. В правах більше не буде категорії Т, яка надає право на управління трамваєм і тролейбусом.

Навчання на права різних категорій

Щоб отримати посвідчення за категорієюА і А1 треба витратити приблизно 1,5-2 місяці. Тривалість навчання встановлюється самою автошколою. Навчання за категорією В і D займає, як мінімум, 2 місяці.
Для того, щоб отримати посвідчення категорії, треба відучитися мінімум 3 місяці. Загалом, навчання у будь-якій хорошій автошколі займе від 2 до 3 місяців. В цей час входить і практичне, і теоретичне зайняття. Ціна буде різною, оскільки виставляється вартість конкретно автошколою.

Можливе одночасне відкриття двох або більше нижчих категорій за наявності відповідних довідок про проходження 20-годинного курсу навчання керування відповідним транспортним засобом із закладів та після складання іспитів з керування транспортними засобами за кожною з категорій, що відкриваються.

Зміниться вік для отримання певних категорій прав

Також з 2017 року міняється і мінімальний вік, якого повинна досягти людина для того, щоб мати можливість отримати права певної категорії.
Будуть зменшені вимоги до віку осіб, які керують легковиками і легкими вантажівками з причепами (категорія “BE” і “С1Е”) – нині такі права можна отримати з 19 років, а з 2017 року – з 18 років.
Зате буде складніше отримати право керувати мотоциклами (категорія “А”) – зараз такі права можуть отримати особи у віці 16 років, а через 2 роки – тільки з 20 років.
Схожа ситуація з вантажівками категорії “С” – нині “документи” отримують у 18 років, а з 2017 року будуть отримувати лише з 21 року; з вантажівками, що експлуатуються з причепами “СЕ” – нині з 19 років, а буде з 21 року, і з автобусами, і ТЗ з причепами (категорії “D” і “DE”) – нині з 21 року, а буде з 24 років.

Термін дії водійських прав

Термін дії водійських прав єврозразка помітно скоротиться. Зокрема, згідно з Директивою 2006/126 / ЄС, права водія будуть дійсні  для категорій:
- AM, A1, A2, A, B, B1 і BE            – 10 років;
- C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E  -   5 років.

Правда, вищезазначеним документом передбачено, що країни ЄС вправі збільшити термін дії прав категорій: AM, A1, A2, A, B, B1 і BE – до 15 років.
Планом імплементації Директиви задекларовано, що в 2016 році терміни дії прав і типи посвідчень нового єврозразка обговорюватимуться, хоча максимум, на що можуть розраховувати вітчизняні автомобілісти – продовження терміну дії прав аматорських категорій в Україні до 15 років.

Водійські права видаються на підставі медичного огляду, проходження навчання в автошколах і здачі спеціальних іспитів в сервісних центрах МВС.
Згідно п. 1.3 Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженого Наказом МВС від 07.12.2009 р. N 515 посвідчення водія видається особам за умови, що вони не мають медичних протипоказань, закінчили підготовку, перепідготовку водіїв транспортних засобів за відповідними програмами в акредитованих Державтоінспекцією МВС закладах, про що отримали свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, склали іспити в реєстраційно-екзаменаційних Центрах зі знань Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1306, та навичок керування транспортними засобами за кожною з категорій, що відкривається.
Централізоване оформлення, видача, повернення та обмін посвідчень водія здійснюється територіальними органами з надання сервісних послуг МВС.

Джерело:  http://lutskavtotsou.blogspot.com/p/1-50-4-50-4-1-400-35-8-1-35-75-75-d1-16.html
Стаття опублікована у четвер, 31.03.2016, у категорії Суспільство, Транспорт. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ один = 6

--


Календар публікацій

Березень 2016
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031