Особливості укладення договору дарування за участю юридичних осіб

На нашому сайті розміщена велика кількість статей, що широко охоплюють тему укладення договору дарування між фізичними особами. Поза увагою залишилася тема дарування за участю юридичних осіб, що має свої специфічні особливості та законодавчі обмеження.

Відповідно до ст. 720 ЦКУ сторонами в договорі дарування можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи. Проте стосовно договорів дарування за участю юридичних осіб ч. 3 ст. 720 ЦКУ передбачає спеціальні обмеження. Так, підприємницькі товариства, до яких ст. 80 ЦКУ відносить господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) та виробничі кооперативи, можуть укладати договір дарування між собою, якщо таке право прямо встановлено установчим документом (статутом) дарувальника. У той же час підприємницьке товариство може дарувати непідприємницьких юридичних осіб та фізичних осіб (ст. 85 і 86 ЦКУ) і, в свою чергу, отримувати подарунки від них, навіть якщо таке право прямо не випливає з його установчих документів. З цього можна зробити висновок, що обмеження щодо дарувальника стосується тільки дарування, в якому і дарувальником, і обдаровуваним є підприємницьким товариством. У разі недотримання вимог ст. 720 ЦКУ договір дарування на підставі ст. 207 і 208 ГКУ, може бути визнаний недійсним.Слід також зазначити, що обмеження, що стосуються дарування між підприємницькими товариствами, не поширюються на випадки пожертвування (специфічну форму дарування), а також на ті випадки, коли ці товариства виступають в якості обдаровуваного. (див. Також листи Мін’юсту від 23.02.2004 р № Х-11-19 і від 23.02.2004 р № 8-11-19).

Нагадаємо, що майно, передане за договором дарування, обов’язково має бути власністю дарувальника. Предметом договору дарування можуть бути рухоме (в тому числі гроші та цінні папери) і нерухоме майно, а також майнові права – як ті, якими вже володіє дарувальник, так і ті, які можуть виникнути у нього в майбутньому, тобто якими на даний момент він ще не володіє, але небезпідставно розраховує отримати їх згодом (ст. 718 ЦКУ).

В цілому предметом договору дарування може бути будь-яке майно, яке вилучено з цивільного обороту і може перебувати у власності особи, якій воно дарується.

При даруванні необхідно дотримуватися спеціальних правил, встановлених для набуття права власності громадянами на окремі види майна, яке ні за яких обставин не може перебувати у власності фізичних осіб, громадських об’єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб – нерезидентів на території України. Перелік таких видів майна наведено в додатку № 2 до постанови Верховної Ради України від 17.06.92 р № 2471-XII “Про право власності на окремі види майна”.

Крім цього, звертаємо увагу, що певні майнові права (наприклад, сервітути) не можуть бути предметом самостійного відчуження, тобто передаватися окремо від речі, яку вони обслуговують. Так само йде справа і з правами щодо цінних паперів, що існують в документарній формі, їх можна подарувати тільки разом із самою цінним папером. Нагадаємо, що дарування таких прав відповідно до вимог ст. 197 ЦКУ та ст. 4 Закону України від 23.02.2006 р № 3480-IV “Про цінні папери та фондовий ринок” здійснюється шляхом передачі цінного паперу на пред’явника або ж вчиненням індосаменту, якщо цінний папір є ордерної.

При цьому щодо договорів дарування, предметом яких є нерухомість, необхідно відзначити наступне. Мін’юст у роз’ясненні від 20.01.2011 р виділяє наступні особливості укладення і посвідчення таких договорів у разі:

дарування нерухомості однією юридичною особою іншій нотаріус повинен перевірити, чи передбачено установчими документами юридичної особи право здійснювати дарування. Відзначимо, що це стосується виключно підприємницьких товариств (тобто ТОВ, командитних товариств, товариств з додатковою відповідальністю і акціонерних товариств);

дарування нерухомості, що знаходиться у спільній сумісній власності необхідно враховувати, що відповідно до ст. 69 СКУ розпорядження майном, що перебуває у спільній власності, здійснюється тільки за згодою всіх співвласників. Така згода у разі дарування нерухомого майна має бути виражене в письмовій формі і нотаріально посвідчено (ст. 65 СКУ). Якщо в згоді на відчуження спільного майна вказано, кому персонально (П.І.Б. фізичної особи, найменування юридичної особи) особа погоджується подарувати майно, або містяться інші умови укладення договору, нотаріус при посвідченні такого договору зобов’язаний перевірити додержання умов, зазначених у такій згоді.

Також слід враховувати, що вчинення будь-яких угод з нерухомістю, право власності або право користування на яку належить дітям, можливо тільки на підставі попереднього дозволу органів опіки і піклування.

По матеріалам «Аверс- Бухгалтерія»

Стаття опублікована у середа, 08.06.2016, у категорії Договірне право, Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


п'ять − 4 =

--


Календар публікацій

Червень 2016
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930