Поради юриста при наданні та отриманні грошей у борг

Картинки по запросу картинка гроші

ПОРАДИ ПОЗИКОДАВЦЮ

Оцінюйте реальну платоспроможність майбутнього боржника, його майновий стан.

Перш ніж надавати гроші в борг, оцініть можливість позичальника в майбутньому повернути Вам саме ту суму коштів, яку він просить.

У разі можливості з’ясуйте офіційний рівень доходів позичальника та наявність в його власності рухомого та нерухомого майна (квартири, земельної ділянки тощо).

У разі, якщо позичальник не поверне вам вчасно кошти, саме за рахунок офіційних доходів та майна боржника можливо буде повернути суму боргу через суд. Якщо ж ви даєте гроші в борг людині, у якої немає ні роботи, ні будь-якого майна, будьте готові до того, що свої кошти Ви більше не побачите.

Одразу збирайте докази. Передавайте гроші лише під письмову розписку позичальника.

Надаючи гроші іншій особі в борг під її зобов’язання повернути Вам ці кошти у визначений строк, Ви фактично укладаєте з цією особою договір позики.

Договір позики може бути укладений як в усній, так і в письмовій формах.

Відповідно до вимог ст. 1047 Цивільного кодексу України договір позики має бути укладений у письмовій формі, якщо сума позики у 10 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що на сьогоднішній день становить 170 грн. Відповідно до норм Цивільного кодексу України недодержання сторонами вимог щодо письмової форми договору позики, не може бути підставою недійсності такого договору.

Однак, у разі, якщо в майбутньому одна зі сторін не буде визнавати факту укладення такого договору, інша сторона має доводити факт укладання договору поданням відповідних доказів. Серед таких доказів можуть бути: письмова розписка, аудіо, відео записи, показання свідків. Проте, показання свідків можуть бути прийняті судом до уваги лише за наявності письмових чи аудіовізуальних доказів.

Отже, надаючи гроші іншій особі в борг, не залежно від того як сильно ви довіряєте їй, будь-то близький родич, давній друг, колега по роботі, або навіть дівчина, вимагайте від позичальника письмову боргову розписку. А ще краще додатково залучіть незацікавленого свідка.

У разі, якщо справа дійде до суду, тільки з допомогою письмової розписки свідка Ви зможете довести свої вимоги до боржника.

Без отримання розписки можна давати в борг лише ту суму грошей, яка в разі її не повернення, не завдасть Вам значної шкоди або незручностей.

Правильно складайте розписку.

Якщо ж ви вирішили не складати окремий письмовий договір позики необхідно правильно скласти розписку.

При складані розписки обов’язково необхідно зазначати:

  • ПІБ особи, яка бере гроші в борг, її ідентифікаційний код, адреса проживання, номер та серія паспорту.
  • ПІБ особи, яка надає гроші в борг,її ідентифікаційний код, адреса проживання, номер та серія паспорту;
  • дату складання розписки та передачі грошей;
  • суму коштів, яка надається в позику в цифровому та прописному вигляді;
  • інформацію про отримання позичальником коштів у момент підписання розписки або договору;
  • умову про те, що кошти надаються саме в борг;
  • зобов’язання позичальника повернути борг;
  • граничний строк повернення грошей;
  • ПІБ свідків (за наявності);
  • умову про платність або безоплатність позики, тобто чи зобов’язаний позичальник сплатити відсотки за користування грошима, розмір таких відсотків.

Розписка має бути підписана позичальником та свідком (за наявності).

У разі складання розписки з зазначеними умовами, її фактично можна також вважати договором позики, адже він містить всі необхідні умови для договорів даного виду.

Слід мати на увазі, що договір позики є укладеним лише з моменту фактичного моменту передачі грошей позичальнику, отже в розписці обов’язково має бути зазначено, що гроші позичальник отримав у повному обсязі в момент або до складання розписки (договору).

ПОРАДИ ПОЗИЧАЛЬНИКУ

Позичальнику, тобто особі, яка бере гроші в борг, крім порад, наданих вище позикодавцю, також необхідно мати на увазі наступне.

При отримані грошей у борг обов’язково визначайте умову щодо платності або безоплатності позики.

Відповідно до Цивільного кодексу України, якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України, яка на сьогоднішній день складає 22% річних.

Тобто, якщо Ви домовились про те, що кошти Ви берете без сплати процентів, а в розписці про це не зазначили, Позикодавець у майбутньому зможе через суд стягнути з Вас плату за користування грошима. Тому, якщо позика є безоплатною, при складані розписки або договору обов’язково необхідно вказувати, що позикодавець не має права на отримання процентів від суми позики.

При повернені боргу повністю або частково обов’язково беріть письмову розписку з позикодавця про отримання коштів.

Якщо Ви частково або повністю повертаєте кошти за договором позики чи розпискою, передавайте гроші позикодавцю лише після отримання від нього письмової розписки про отримання коштів.

Важливо, щоб така розписка містила відомості про те, що кошти позикодавець отримав від позичальника саме в рахунок погашення боргу за розпискою або договором, за якими Ви отримували кошти в борг.

Слід мати на увазі, якщо позикодавець просить Вас повернути частину боргу не йому особисто, а іншій особі, то таке прохання має бути викладене в письмовому вигляді та підписане позикодавцем, а особа, якій Ви фактично передали кошти, також має надати Вам письмову розписку про отримання коштів, в якій має бути зазначено, що кошти він отримав в рахунок погашення боргу перед Вашим Позикодавцем.

Якщо позичальник ухиляється від отримання грошей в рахунок повернення боргу, наприклад, з метою накладення на Вас штрафних санкцій, невідкладно надішліть поштою за його адресою проживання цінний лист з описом вкладеного з вимогою призначити час та місце передачі грошей.

У будь-якому разі, якщо предметом позики є значна для Вас сума грошей, зверніться до кваліфікованого юриста для складання детального договору позики.

Автор: юрист ЮФ LEXLIGA Олександра Канцурака

Джерело: http://protokol.com.ua/ua/poradi_yurista_pri_nadanni_ta_otrimanni_groshey_u_borg/

Стаття опублікована у вівторок, 13.12.2016, у категорії Договірне право, Суспільство. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


п'ять × = 35

--


Календар публікацій

Грудень 2016
П В С Ч П С Н
« Лис   Січ »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031