НОВІ ПРАВИЛА СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУВАННЯ

10 червня 2017 року набув чинності Закон України «Споживче кредитування», прийнятий Верховною радою України в листопаді 2016 року. Даний закон визначає засади споживчого кредитування в Україні відповідно до міжнародно-правових стандартів у цій сфері. 

Законом закріплено деякі норми споживчого кредитування, що діяли раніше.Йдеться про норми згідно з якими:

  • фізичні особи не можуть отримувати позики в іноземній валюті;

  • кредиторам заборонено відмовляти позичальникам в достроковому погашенні кредиту або вимагати додаткових платежів;

  • відмова від кредиту автоматично вважається і відмовою від договорів на супутні послуги.

До укладення договору про споживчий кредит кредитодавець надає споживачу інформацію, необхідну для порівняння різних пропозицій кредитодавця з метою прийняття ним обґрунтованого рішення про укладення відповідного договору. У свою чергу, споживач зобов’язаний надати кредитодавцю підтвердження, що він ознайомився з відповідною інформацією.

У подальшому споживач, який внаслідок ненадання йому інформації або надання її в неповному обсязі чи надання недостовірної інформації уклав договір на менш сприятливих для себе умовах, ніж ті, що передбачені у цій інформації, має право вимагати приведення укладеного договору у відповідність із зазначеною інформацією шляхом направлення кредитодавцю відповідного письмового повідомлення. Кредитодавець зобов’язаний привести договір у відповідність з умовами, зазначеними у наданій інформації, протягом 14 днів з дати отримання такого повідомлення.

Споживач має право протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит відмовитися від договору про споживчий кредит без пояснення причин, у тому числі в разі отримання ним грошових коштів.

Однак, право на відмову від договору про споживчий кредит не застосовується щодо договорів про споживчий кредит, виконання зобов’язань за якими забезпечено шляхом укладення нотаріально посвідчених договорів (правочинів), та споживчих кредитів, наданих на придбання робіт (послуг), виконання яких відбулося до закінчення 14-денного строку відмови від договору про споживчий кредит.

Також, споживач має право в будь-який час повністю або частково достроково повернути споживчий кредит, у тому числі шляхом збільшення суми періодичних платежів. Договором про споживчий кредит може бути передбачено обов’язок повідомлення кредитодавця про намір дострокового повернення споживчого кредиту з оформленням відповідного документа.

Якщо споживач скористався правом повернення споживчого кредиту шляхом збільшення суми періодичних платежів, кредитодавець зобов’язаний здійснити відповідне коригування зобов’язань споживача у бік їх зменшення та на вимогу споживача надати йому новий графік платежів. Договором про споживчий кредит може встановлюватися порядок дострокового повернення споживчого кредиту з урахуванням положень частини третьої цієї статті.

У разі затримання споживачем сплати частини споживчого кредиту та/або процентів щонайменше на один календарний місяць, а за споживчим кредитом, забезпеченим іпотекою, та за споживчим кредитом на придбання житла – щонайменше на три календарні місяці кредитодавець має право вимагати повернення споживчого кредиту, строк виплати якого ще не настав, в повному обсязі, якщо таке право передбачене договором про споживчий кредит.

Також, Закон встановлює черговість погашення вимог за договором про споживчий кредит у разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання зобов’язання за договором про споживчий кредит у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості: у першу чергу сплачуються прострочена до повернення сума кредиту та прострочені проценти за користування кредитом, у другу чергу – сума кредиту та проценти за користування кредитом та у третю чергу – неустойка та інші платежі відповідно до договору про споживчий кредит.

У договорах про споживчий кредит пеня за невиконання зобов’язання щодо повернення кредиту та процентів за ним не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, та не може бути більшою за 15 відсотків суми простроченого платежу.

Сукупна сума неустойки (штраф, пеня), нарахована за порушення зобов’язань споживачем на підставі договору про споживчий кредит, не може перевищувати половини суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Варто зазначити, що дія цього Закону не поширюється на кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, договори позики, що не передбачають сплати процентів чи будь-яких інших платежів, кредити, що надаються за договорами, укладеними в результаті врегулювання спору шляхом укладання мирової угоди, затвердженої судом, кредити, що надаються виключно в рамках відповідних державних програм або програм органів місцевого самоврядування, кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, та кредити, що надаються ломбардами у разі передання предмета застави на збереження ломбарду.

Як вважають експерти, новий закон перш за все захищає права споживачів. Інтереси кредитодавців враховують буквально кілька його положень. Наприклад, закон вимагає від фінустанови оцінювати кредитоспроможність споживача. Раніше кредитодавець перевіряв платоспроможність лише за власним бажанням. Через це деякі фінустанови накопичували солідний портфель проблемних кредитів.

До певної міри захистить кредитодавців і Паспорт споживчого кредиту. З одного боку, він зобов’язує фінустанову надати клієнтам повну інформацію про кредит, а з іншого – усуває ризики оскарження ними кредитних договорів у зв’язку з неповним наданням інформації.

Дія закону не торкнеться старих договорів, укладених до набрання документом чинності. Це дозволить фінустановам адаптувати кредитну політику і внутрішні положення під нові вимоги.

Стаття опублікована у середа, 14.06.2017, у категорії Договірне право. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ п'ять = 9

--


Календар публікацій

Червень 2017
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930