ОБЧИСЛЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ

З 1 січня 2017 року набув чинності новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 року, у додатку №1 до якого міститься злощасна примітка: якщо у Державному земельному кадастрі для земельної ділянки відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель, то коефіцієнт функціонального використання приймається таким, що дорівнює 2.

У старому Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженому Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року –  такої норми не було.

Виникає закономірне запитання: чи є зміна підзаконного акта, що визначає процедуру проведення нормативної грошової оцінки, підставою для автоматичної зміни бази оподаткування земельним податком.

Так, у відповідності до п.286.1 Податкового кодексу України :

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадстру. При цьому згідно з пп. 14.1.12 ПКУ дані державного земельного кадастру – це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Ст. 15 Закону України «Про земельний кадастр» також визначено, що до нього включаються, у тому числі, відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Підставою для проведення нормативної грошової оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому нормативна оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5 – 7 років ( ст.15,18  Закону України «Про оцінку землі»).

У Державному земельному кадастрі. Дані про нормативну оцінку земельної ділянки формуються наступним чином:

Пп.14 п.24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012 року  визначено, що до  Державного земельного кадастру  вноситься відомості про земельні ділянки, зокрема:

– нормативна грошова оцінка;

– дата проведення нормативної грошової оцінки земель.

При цьому значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі:

– відомостей про земельну ділянку, визначених у цьому пункті (у т. ч. про цільове призначення та види використання згідно з пп.10 п.24 Порядку №1051);

– відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці (згідно з пп.8 п.22 Порядку №1051).

Однак, у Порядку №1051 не сказано, що це відбувається автоматично.

Більше того, у п.118 Порядку №1051 сказано, що внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у п.119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).

У п. 119 Порядку № 119. До Поземельної книги без подання заяви вносяться відомості (зміни до них) про:

1) віднесення земельної ділянки до земель іншої адміністративно-територіальної одиниці;

2) зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки в результаті проведення нормативної грошової оцінки земель адміністративно-територіальних одиниць;

3) обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами;

4) власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

5) затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, на підставі якої внесено зміни до відомостей про земельну ділянку та/або нові (додаткові) відомості про земельну ділянку;

6) зареєстровані земельні ділянки, отримані в результаті інформаційної взаємодії між кадастрами та іншими інформаційними системами;

7) координати поворотних точок меж земельних ділянок, приведені у відповідність з фактичним місцем розташування земельних ділянок адміністратором Державного земельного кадастру згідно з пунктами 156-3, 156-4 цього Порядку.

А від так, формування даних про нормативну грошову оцінку з урахуванням усіх передбачених Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 року)  коефіцієнтів – відбувається за заявою землевласника (землекористувача) щодо надання Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Разом з тим, згідно п.286.2 Податкового кодексу України,  платники самостійно обчислюють суму податку за землю щорічно станом на 1 січня та не пізніше 20 лютого поточного року подають податкову декларацію відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки.

У разі ж зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування (а нормативна грошова оцінка саме і є базою оподаткування згідно зі ст.271 ПКУ) платник подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (абз. 2 п.286.4 ПКУ ).

Таким чином, оскільки станом на 01.01.2017 р. у Державному земельному кадастрі містилися відомості про нормативну грошову оцінку без урахування нового Порядку №489, то саме вони (з урахуванням індексації із застосуванням індексу споживчих цін 106 % за 2016 рік на підставі п.8 підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ) є підставою для розрахунку земельного податку на 2017 рік.

Якщо ж за заявою платника сформовано новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, та, відповідно, оновлено дані кадастру, то платник на підставі абз. 2 п.286.4 ПКУ подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, на який припадає дата формування Витягу (вона зазначена в самому документі).

  Джерело: Ліга Закон

 

 

Стаття опублікована у понеділок, 04.12.2017, у категорії Новини законодавства. Ви можете пропустити до кінця і залишити відповідь. Pinging в даний час не допускається.

Написати відповідь


5 + = тринадцять

--


Календар публікацій

Грудень 2017
П В С Ч П С Н
« Лис   Січ »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031